Otoimmun ve vasküler hastalıklarda erken dönemde endometriyum reseptivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of endometrial receptivity during early pregnancy in autoimmune and vascular disease
- Tez No: 916733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERGİN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Endometriyum mensturel siklus boyunca hormonal kontrol altında sürekli yenilenen ve düzenlenen bir dokudur. Gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşabilmesi ve tamamlanabilmesi için; sağlıklı bir endometriyum ve başarılı bir implantasyona ihtiyaç vardır. Başarılı bir implantasyon için; blastosist ve endometriyum arasında karşılıklı bir etkileşimin (iletişimin) olması gerekmektedir. Bu iletişimde sitokinler[Leukemia İnhibitory Factor(LIF) , Colony-Stimulating Factor-1 (CSF-1), IL-1] , büyüme faktörleri ve adezyon molekülleri [İntegrinler] rol oynamaktadır. . İmplantasyonda rol alan bu moleküller östrojen ve progesteron tarafından kontrol edilmekte ve endometriyumdan mensturel siklusun belirli evrelerinde ve gebeliğin erken dönemlerinlerinde salgılanmaktadır. İmplantantasyon sırasında otofaji görülmektedir ve Beclin- 1 otofajinin erken dönemlerinde önemli role sahiptir. Otoimmun ve MTHFR (Metilentetrahidrofolat Redüktaz) trombofilili hastalarda erken dömende istenmeyen gebelik kayıpları yada tekrarlayan düşükler görülmektedir. Yapılan çalışmalarda implantasyonda rol alan bu faktörlerin hangi hücrelerden ve ne zaman salgılandığı gösterilmiştir. Bu çalışmada otoimmun ve MTHFR trombofilili hastalarda meydana gelen düşüklerde implantasyonda rol alan faktörlerin ekspresyonlarının nasıl değiştiği araştırılacaktır. Aynı zamanda MTHFR trombofilili hastalarda meydana gelen düşüklerde endotel yüzey işaretleyicilerinin durumuna da bakılacaktır. Çalışma invitro olarak ilk 10 haftada düşük yapan hastalardan elde edilen düşük materyali ile yapılacaktır. Çalışmada 3 grup olacaktır. 1. grup; (kontrol grubu) sağlıklı bireylerin istenmeyen gebeliklerinden, 2. grup; otoimmun hastalardan ve 3. grup; MTHFR trombofilili hastalardan elde edilecek düşük materyallerinden oluşacaktır. Alınan doku örneklerinde implantasyonda rol alan faktörlerden LIF, IGF- 1 ve otofajiyi incelemek için Beclin- 1 immunohistokimyası yapılacaktır. Otoimmun ve MTHFR trombofilili hastalarda halen başarısız gebelikler görülmektedir. İmplantasyonda rol alan faktörlerin bu hastalıklarla ilişkisinin ortaya konması başarılı gebelikler oluşması için yapılan tedavi protokollerine olumlu katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
At each monthly cyle, endometrium undergoes structural changes and renews itself under hormonal control. A healthy endometrium is necessary for a succesful implantation and pregnancy. Implantation depends on the interaction between the blastocyst and endometrium. During this interaction many molecules such as cytokins [ Leukemia İnhibitory Factor (LIF), Colony-Stimulating Factor-1 (CSF-1), IL-1], growth factors and adhesion molecules (integrins) play important roles. These molecules are controlled by estrogen and progesterone and are synthesized by the endometrial tissues at certain phases of the menstrual cycle and early pregnancy. During the interaction of the blastocyst with the endometrium, different types of 'cell death' processes are observed in endometrial epithelial cells and stromal cells. Autophagy is one of them and Beclin-1 is expressed in early autophagy. Patients with autoimmune diseases and MTFHR thrombophilia can have recurrent miscarriage. Recent studies decline the cellular sources and expression mechanisms of the factors of implantation. In our study abortus material samples within first 10 weeks will be used. There are 3 groups: Group 1; control group (unwanted pregnancy materials of healthy females), Group 2; abortus materials from patients with autoimmun diseases, Group 3; abortus materials from patients with MTFHR thrombophilia. The aim of this study is to investigate the expression of some of the factors which may play crucial roles in implantation in the normal pregnant women, in patients with autoimmune diseases and MTHFR mutations and try to compare them to find out the differences which may interfere in implantation in these patients. Parafin immunohistochemistry will be applied to the abortus materials to investigate the expressions of implantation factors: LIF, IGF-1, and autophagy factor Beclin- 1. In patients with MTHFR thrombophilia, miscarriages are common. The comparative definition of these factors which are crucial in implantation in these patients to normal pregnant women may help to contribute to understand the etiology of unsuccesfull pregnancies in these patients and may help to improve treatment protocols.