Prediyabetik ve tip 2 diyabetik hastalardaserum adamts 7 ve 12 düzeyleri
Prediabetic and tip 2 diabetic patientsserum adamts 7 and 12 levels
  1. Tez No: 842311
  2. Yazar: MERCAN TAŞTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN ÇAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uluslararasi Diyabet Federasyonu (IDF), 2035 yilinda prediyabet prevelansının 471 milyona ulaşacagını tahmin etmektedir. Bu rakamlar, ciddiyeti çok iyi bilinen diyabetin öncülü olan, prediyabetik donem üzerinde onemle durulmasi gerektigini gostermektedir. Y apilan çalışmalar prediyabette nefropati, noropati ve retinopati gibi mikrovasküler komplikasyonlar ve ozellikle kardiyovasküler komplikasyonlarda artmış riskleri ortaya koymuştur. Bu açıdan prediyabet ve diyabet gelişimi açısından riskli gruplar çok iyi saptanıp bunlara karşı onlemler alınmalıdır. Diyabetin onemli mikrovasküler komplikasyonları olan retinopati, noropati ve nefropatide glukozun toksik etkileri, bazal membranda kalınlaşma, ekstraselüler matriks miktarında artma ve damar yaplılarındaki bozulmalarla ilgili etyolojik mekanizmalar yapilan bir çok çalışmada gosterilmiştir. Diyabetik mikroanjiopatide klasik morfolojik bulgu bazal membran kalınlaşmasıdır. Bu fenomen hem vasküler hem non-vasküler dokular etkilemektedir. Yine çok erken donemde başladığı kanıtlanan makrovasküler komplikasyonlar da aterosklerozun hızlanmış bir formudur. ADAMTS proteinazlan, son yillarda keşfedilen ve günümüzdede doku yeniden yapilanmasi, anjiogenez, pıhtılaşma, ovulasyon, hücre dışı matriks ve bazal membran yikimi, tümör hücre invazyonu ve metastaz gibi birc;ok patofizyolojik olayda rol oynayan bir matriks metalloproteinaz ailesidir. 20' ye yakınfarklı üyeden oluşmaktadır. ADAMTS-7 ateroskleroz, intervertebral disk dejenerasyonu, artrit ve infalamasyonda; ADAMTS-12 ise inflamasyon, artrit, disk dejenerasyonu, tümor hücre invazyonu,şizofreni pediatrik stroke gibi bir çok patolojide rol oynamaktadır. Biz bu çalışmada diyabet ve prediyabet komplikasyonlarmm oluşumunda onemli bir yere sahip olan ekstraselüler matriks artışı ve damarsal anormalliklerin etyolojisinde ADAMTS-7 ve 12'nin rolünü belirlemeyi amaçladik. Çalışmamızda Aralik 2014- Haziran 2015 tarihleri arasmda Ankara Dışkapı Yildırım Beyazıt Egitim Araştırma Hastanesi iiç Hastalıkları ve Endokrinoloji Polikliniklerine başvuran 55 prediyabetik, 65 diyabetik hasta ve kontrol grubunu oluşturan 55 saglıklı birey olmak üzere, toplam 175 olgu alınmıştır. Prediyabetik grupta yeni tanı konan ve ek hastalığı olmayan hastalar çalışmaya alınmıştır. Hastaların seçiminde OGTT'yi etkileyebilecek durumlar(hemoglobin düzeyinin 12 mg/dl altında olması, akut ve kronik enfeksiyon, kronik hastalıklar, akut koroner sendrom, ilaç kullanım: oral kontraseptif, glukokortikoid, diüretik, tiroksin,beta bloker, otoimmün hastalık, inflamatuar hastalık, kanser) dışlandi. Otuz yaş altı ve altmış yaş üstü olgular çalışmaya dahil edilmedi. Beden kitle indeksi (BMI) , kırkın üzerinde olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Hastaların serum ADAMTS-7 ve 12 düzeyleri olçüldü. Bu olçümler saglıklı kontrol grubu ADAMTS-7 ve 12 düzeyleri ile karşılaştırıldı ve inflamasyon ile aterosklerozda rolü oldugu bilinen parametrelerle ilişkisi degerlendirildi. Verilerin analizi SPSS 11.5 paket programı ile yapıldı. Her bir parametre için oncelikle gruplara gore normallik dagılımları Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov testleri ile kontrol edilmiş ve uygun test yontemi bu dogrultuda seçilmiştir. Sürekli ölçüm degerleri için bagımsız iki grup arasmdaki karşılaştırmalar Student's t testi ve/veya Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda prediyabetik ve diyabetik gruplarda, inflamasyon ve ateroskleroz patofizyolojisinde ortak rol oynadığı düşünülen ADAMTS-7 ve 12 düzeyleri incelendi. ADAMTS-7 açısından anlamlı bir farklılık bulunmamasma ragmen, yapılan diger çalışmalarla benzer şekilde ADAMTS-12 düzeyleri diyabetik ve prediyabetik hastalarda, saglıklı kontrollere gore anlamlı düşük saptandı. Patogenezde matriks miktarında artışın kanıtlandığı diyabetin mikrovaskliler komplikasyonlan ile ADAMTS-7 ve 12 dUzeyleri arasında da anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International diabetes federation (IDF) estimates that the prevelance of prediabetes will reach 471 million in 2035. This prevelance rates makes it essential to focus on prediabetic term. Recent studies have shown microvasculary complications related to prediabetes such as nephropathy, neuropathy, reti nopathy, part icularly cardiovascular complications. From that point of view, groups mider the risk of prediabetes and diabetes must be detected and cautions must be taken. The etiologic mechanisms of retinopathy, neuropathy and nephropathy which are important microvascular complications of diabetes are well established. These mechanism consists oftmdc affects of glucose, basal membrah thickening, increase in extracellular matrix proteins and damage in vascular structure . The patognomomic morphologic f'mding in diabetic microangiopathy is basal membran thickening. This phenomen affects both vascular and non- vascular tissue. Mean while macrovascular complications are a sped form of atherosclerosis which proved to occur at early stage. ADAMTS proteinase is a kind of matrix metalloproteinase which play a role in tissue remodelling, angiogenesis, coagulation, ovulation, extracellular matrix and basal membran destruction. It consists of more than 20 types. ADAMTS -7 plays a role in atherosclerosis, intervertebral disc degeneration, arthrit. and inflammation as well as ADAMTS-12 in inflammation, arthritis, disc degeneration, tumor cell invasion, schizophrenia and pediatric stroke. In this study we aimed to establish the role of ADAMTS-7 and 12 in the aetiology of extracellular matrix increase and vascular anomalies which have an important role in complications of diabetes and prediabetes. This study conducted with a total of 175 pa:tients admitted to Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Researh Hospital between December 2014 and June 2015 whom 55 were prediabetic, 65 were diabetic and 55 were healthy controls. Prediabetic group consist of patients who have newly diagnosed and have no comorbidities. In patient selection situations such as low hemoglobin