Tip 2 diyabeti olan kadın hastalarda vücut yağ oranı ve andropometrik ölçümler ile diyabet komplikasyon ilişkisi
The relationship between body fat percentage and andropometric measurements and diabetes complications in female patients with type 2 diabetes
- Tez No: 916743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Tip 2 diyabet ve komplikasyonlarının riskini obezitenin artırdığı bilinmektedir. Obeziteyi değerlendirmek için, antropometrik ölçümler ve BIA gibi vücut yağ oranını ölçen teknikler mevcuttur. Çalışmamızda tip 2 diyabeti olan kadın hastalarda vücut yağ oranı ve antropometrik ölçümler ile diyabetin komplikasyonları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Prospektif kesitsel tipte olan araştırmamız, 01.04.2024-01.06.2024 tarihleri arasında, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Diyabet Polikliniği'ne başvuran, tip 2 diyabeti olan kadın hastalardan dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 146 hastayla yapılmıştır. Hastaların tansiyonu, boyu, kilosu, bel çevresi, kalça çevresi, deri kıvrım kalınlığı, vücut yağ oranı ölçülmüş, vücut kitle indeksi ve bel/kalça oranı hesaplanmıştır. Hastaların açlık kan şekeri, HbA1c, c-peptid, insülin, LDL, trigliserid değerleri ile retinopati, nefropati, nöropati, makrovasküler komplikasyonlarının varlığı tespit edilmiştir. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is known to increase the risk of type 2 diabetes and its complications. There are techniques to assess obesity, such as anthropometric measurements and BIA, which measure body fat percentage. In our study, we aimed to investigate the relationship between body fat percentage and anthropometric measurements and complications of diabetes in female patients with type 2 diabetes. Material and Methods: Our prospective cross-sectional study was conducted between 01.04.2024-01.06.2024 with a total of 146 patients who met the inclusion criteria among female patients with type 2 diabetes who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine Clinic Diabetes Outpatient Clinic. Blood pressure, height, weight, waist circumference, hip circumference, skinfold thickness, body fat ratio were measured, and body mass index and waist/hip ratio were calculated. Fasting blood glucose, HbA1c, c-peptide, insulin, LDL, triglyceride levels and the presence of retinopathy, nephropathy, neuropathy and macrovascular complications were determined. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.