سیاهچاله هاي در حال تحول (evolving black holes)
Gelişmekte olan kara delikler
  1. Tez No: 916754
  2. Yazar: YAGHOUB HEYDARZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARHAD DARABİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Azarbaijan Shahid Madani University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezde, gerçek astrofiziksel kara deliklerin durağan ve izole olmadığı ve boş olmayan arka planlarda yaşadığı göz önüne alınarak, Einstein alan denklemleri için yeni bir analitik çözüm olan“Çevrili Vaidya Uzay-Zaman”nı tanıtıyoruz, sonrasında çıplak tekilliklerin veya kara deliklerin oluşumunu, kara deliklerin çevreleriyle etkileşimlerini ve genel formundaki ilişkili zaman-benzeri jeodezikleri tanımlamak için bu çözümün doğasını araştırıyoruz. Ardından, bu genel çözümün özel alt sınıflarını, yani toz, radyasyon, öz, kozmolojik sabit benzeri ve hayalet11alanlarla çevrili Vaidya kara deliğini daha detaylı bir şekilde inceliyoruz. Daha sonra kozmolojik toz, radyasyon, öz, kozmolojik sabit benzeri ve hayalet alanlarıyla çevrelenen Vaidya buharlaşan kara deliğiyle ilişkili çeşitli görünür ufukların termodinamik özelliklerini ve dinamik evrimlerini inceliyoruz. Bu bağlamda, boş bir arka plandaki dinamik bir kara deliğe kıyasla çevredeki bu alanların çevrelenmiş bir dinamik kara deliğin karakteristik özelliklerine nasıl katkıda bulunduğunu ayrıntılı olarak ele alıyoruz. Son olarak, elde edilen çözümün yüklü duruma genelleştirilmesini tanıtıyoruz ve alt sınıflarını ve bunların ilginç özelliklerini ayrıntılı olarak inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, regarding that the real astrophysical black holes are non-stationary and non-isolated, and are living in non-empty backgrounds, we introduce a new analytical solution for the Einstein field equations, namely as the“Surrounded Vaidya Spacetime”, then investigate its nature for describing the formation of naked singularities or black holes, the possible interactions of black holes with their backgrounds, as well as the associated timelike geodesics in its general form. Then, we study the special subclasses of this general solution namely as the Vaidya black hole surrounded by dust, radiation, quintessence, cosmological constant-like, and phantom fields in more detail. In the following, we study the thermodynamical features and dynamical evolutions of various apparent horizons associated with the Vaidya evaporating black hole surrounded by the cosmological fields of dust, radiation, quintessence, cosmological constant-like and phantom. In this regard, we address in detail how do these surrounding fields contribute to the characteristic features of a surrounded dynamical black hole in comparison to a dynamical black hole in an empty background. Finally, we introduce the generalization of the obtained solution to the charged case, and explore its subclasses as well as their interesting properties in detail.