Triamsinolon asetonidin tavşan yağ nekrozu modeli üzerine etkileri
Effects of triamcinolone acetonide on rabbit fat necrosis model
- Tez No: 916755
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL FINDIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yağ nekrozu, özellikle meme ameliyatlarından sonra cerrahların sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Klinik öykü ve görüntüleme yöntemleri ile tanıya gidilse de kesin tanı histopatolojik inceleme ile konulmaktadır. Mikroskop incelemesinde nekrotik yağ hücreleri ve farklı derecelerde inflamasyon görülmektedir. Net bir tedavi algoritması olmamakla birlikte cerrahi eksizyon kesin çözümdür. Triamsinolon asetonid (TA), antiinflamatuvar etkisi bilinen enjektabl bir steroid türevidir. Bu bilgilerden yola çıkılarak triamsinolon asetonidin yağ nekrozunda intralezyonel uygulaması, inflamasyon ve inflamasyonla ilişkili bulguları azaltır hipotezi ortaya konmuş olup, cerrahi tedavilere alternatif bir tedavi yöntemi geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmada toplam ağırlıkları 4000-4500 gram arasında olan, en az 4 aylık, 10 adet Yeni Zelanda türü tavşanlar kullanıldı. İlk aşamada tavşan interskapular bölgeden alınan yağ greftleri tavşanların her iki kulak dorsumuna otogreft olarak yerleştirildi. Nekroz oluşması beklenildikten sonra her tavşanın bir kulağına intralezyonel TA enjekte edildi. Enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası birinci ayda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılarak radyolojik değerlendirme yapıldı. Enjeksiyon sonrası birinci ayın sonunda, yerleştirilen otogreftler histopatolojik olarak incelendi. MRG üzerinden yapılan hacim değerlendirmesinde başlangıca göre her iki gruptada anlamlı derecede azalma saptanırken, kontrol ve deney grubu arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Yapılan histopatolojik değerlendirmede ise inflamasyonun deney grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha az olduğu saptanmıştır. Histolojik değerlendirme sonuçlarına göre deney grubunda kontrol grubuna göre inflamasyonun anlamlı derecede az olduğu tespit edilmiştir. Literatürde ilk defa yapılan bu deneysel çalışma göstermiştir ki yağ nekrozunda görülen inflamasyonla ilgili semptomların ve bulguların tedavisinde intralezyonel triamsinolon asetonid enjeksiyonu, cerrahi tedavilere alternatif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Fat necrosis is a problem that surgeons frequently encounter, especially after breast surgery. Although diagnosis is made with clinical history and imaging methods, definitive diagnosis is made with histopathological examination. Microscopic views shows necrotic fat cells and varying degrees of inflammation. Although there is no clear treatment algorithm, surgical excision is the definitive treatment method. Triamcinolone acetonide (TA) is an injectable steroid derivative with known anti-inflammatory effects. Based on this information, the hypothesis that intralesional application of triamcinolone acetonide in fat necrosis reduces inflammation and inflammation-related findings. Purpose of this study, develop an alternative treatment method to surgical excision. In the study, 10 New Zealand rabbits with a total weight of 4000-4500 grams, at least 4 months old, were used. In the first stage, fat grafts taken from the rabbit interscapular region and placed as autografts in both ear dorsums of the rabbits. After waiting for necrosis to occur, intralesional TA was injected into one ear of each rabbit. Radiological evaluation was performed by magnetic resonance imaging (MRI) before injection and four weeks after injection. At the end of the four weeks after injection, the autografts were examined histopathologically. In the volume assessment made via MRI, a significant decrease was detected in both groups compared to the beginning, while no significant difference was detected between the control and experimental groups. In the histopathological evaluation, it was determined that the inflammation was significantly less in the experimental group than in the control group. According to histological results, it was determined that inflammation was significantly reduced in the experimental group compared to the control group. This experimental study, which was the first in the literature, showed that intralesional triamcinolone acetonide injection can be used as an alternative to surgical treatments in the treatment of symptoms and findings related to inflammation of fat necrosis.