Kolon kanserlerinde msı pozitif hastalarda klinikopatolojik özelliklerin ve sağkalım verilerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of clinicopathological features and survival data in msi positive patients with colon cancer
  1. Tez No: 916813
  2. Yazar: MUHAMMET RAŞİT SİYAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURAK BİLGİN, DOÇ. DR. BETÜL ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Kolorektal kanser (KRK), dünya genelinde en sık görülen kanser türlerinden biridir ve 50 yaş altı bireylerde görülme sıklığında artış yaşanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, mikrosatellit instabilitesi (MSI) pozitif kolon kanseri hastalarında klinikopatolojik özelliklerin ve sağkalım sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Prognostik bir biyobelirteç olan MSI, özellikle yüksek MSI (MSI-H) durumunda immünoterapinin etkinliğini artırarak tedavi stratejilerini şekillendirmektedir. Bu durum, tümör hücrelerinin immün sistem tarafından daha etkili bir şekilde tanınmasına ve immün yanıtın güçlenmesine dayanmaktadır. Yöntem: 2019-2024 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Onkoloji Kliniği'nde kolon kanseri tanısı ile takip edilen ve hastane sisteminden verilerine ulaşılabilen 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak taranan toplam 1000 hastadan, 86 MSI-H ve aynı sayıda MSS (mikrosatellit stabil) vaka çalışmaya dahil edildi. MSI pozitif ve negatif hastalar 1:1 oranında randomize edildi. MSI durumu, MLH1, MSH2, PMS2 ve MSH6 protein ekspresyonları immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirilerek belirlendi. MSI durumu ile tümör yerleşimi, evre, lenf nodu tutulumu ve sağkalım oranları arasındaki ilişkiler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: MSI-H hastalarda tümör sağ kolon yerleşimi (%67,4), MSS grubuna göre (%43,5) daha yüksek oranda bulundu. Evre analizinde MSI-H grubunda ileri evre (Evre IV) oranı %11,6 iken, MSS grubunda %36 olarak gözlemlendi; bu da MSI durumu ile kanser evresi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gösterdi (p:0,01). Adjuvan tedavi kür sayısı MSS grubunda medyan 6, MSI-H grubunda ise 4 olarak saptandı. MSS hastalar arasında karaciğer metastazı gelişme oranı %74,2 iken, MSI-H grubunda bu oran %40 olarak bulundu ve iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p:0,032). MSI-H hastalar, oksaliplatin temelli adjuvan tedaviye daha sık yönlendirilmiş olmasına rağmen, genel adjuvan tedavi oranları MSS hastalara kıyasla daha düşüktü. Bununla birlikte, MSI-H hastalarda uygulanan tedavi kür sayısı MSS hastalardan daha az olmasına rağmen, nüks oranları daha düşük ve sağkalım oranları daha yüksekti. Tartışma: Bulgular, MSI durumunun prognostik önemini, özellikle tümör yerleşimi ve evre ile ilişkisini vurgulamaktadır. Literatürle uyumlu olarak MSI-H tümörler sağ kolon yerleşiminde daha sık gözlemlenmiş ve daha iyi prognoz ile ilişkilendirilmiştir. MSI-H hastalar, genel olarak daha az adjuvan tedavi almış olmalarına rağmen, oksaliplatin temelli tedavilerin daha yaygın olarak tercih edildiği görülmüştür. Bu durum, MSI-H hastaların florourasil (5-FU) bazlı tedavilere daha düşük yanıt vermesiyle ilişkilendirilmektedir. Çalışmamız, MSI durumu göz önünde bulundurularak tedavi stratejilerinin kişiselleştirilmesi gerekliliğini desteklemektedir ve MSI-H hastalarda immünoterapinin daha etkili bir seçenek olabileceğini önermektedir. Türkiye ve diğer bölgelerdeki MSI-H hastaların tedavi sonuçlarını iyileştirecek bu bulgular, mevcut tedavi kılavuzlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Comparative Evaluation of Clinicopathological Features and Survival Outcomes in MSI-Positive Colon Cancer Patients Introduction and Objective: Colorectal cancer (CRC) is one of the most frequently diagnosed cancers worldwide, with a rising incidence in individuals under 50 years of age. This study aims to compare the clinicopathological features and survival outcomes of microsatellite instability (MSI) positive colon cancer patients. MSI, a prognostic biomarker, particularly in high MSI (MSI-H) cases, enhances the efficacy of immunotherapy and influences treatment strategies. This is based on the improved recognition of tumor cells by the immune system and the subsequent strengthening of immune responses. Methods: Patients aged 18 and older, diagnosed with colon cancer, and followed up at the Oncology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between 2019 and 2024 with accessible data were included in the study. Of the 1,000 retrospectively screened patients, 86 MSI-H and an equal number of microsatellite stable (MSS) cases were included. MSI-positive and MSI-negative patients were randomized at a 1:1 ratio. MSI status was determined through immunohistochemical evaluation of MLH1, MSH2, PMS2, and MSH6 protein expressions. The relationships between MSI status and tumor location, stage, lymph node involvement, and survival rates were analyzed using appropriate statistical methods. Results: MSI-H tumors were more frequently located in the right colon (67.4%) compared to the MSS group (43.5%). Stage analysis revealed that advanced-stage (stage IV) cases constituted 11.6% of the MSI-H group, whereas this proportion was 36% in the MSS group, indicating a significant association between MSI status and cancer stage (p=0.01). The median number of adjuvant therapy cycles was found to be 6 in the MSS group and 4 in the MSI-H group. The rate of liver metastasis development among MSS patients was 74.2%, while this rate was 40% in the MSI-H group. The difference between the two groups was statistically significant (p: 0.032). Although MSI-H patients were more often directed to oxaliplatin-based adjuvant therapy, their overall adjuvant therapy rates were lower compared to MSS patients. Despite receiving fewer treatment cycles, MSI-H patients exhibited lower recurrence rates and higher survival rates than MSS patients. Discussion: The findings underscore the prognostic significance of MSI status, particularly its association with tumor location and stage. Consistent with the literature, MSI-H tumors were more frequently observed in the right colon and were associated with better prognosis. Although MSI-H patients generally received less adjuvant therapy, oxaliplatin-based regimens were more commonly used, likely due to the reduced efficacy of fluorouracil-based treatments in this group. This study supports the necessity of personalizing treatment strategies based on MSI status and suggests that immunotherapy could be a more effective option for MSI-H patients. These findings contribute to improving treatment guidelines and clinical outcomes for MSI-H patients in Turkey and other regions.