Sıvı Ag-Cu alaşımlarının yüzey gerilimi ve viskozitesinin tahmin edilmesi
Estimating of surface tension and viscosity of liquid Ag-Cu alloys
  1. Tez No: 916826
  2. Yazar: MUSAB YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, ikili sıvı alaşımların viskozitesinin literatürde bulunan tüm viskozite modelleri kullanılarak, 1373K sıcaklıkta ikili sıvı Ag-Cu için yapılan deneylerden elde edilen sonuçları karşılaştırmaktır. Aynı işlem, aynı alaşımın yüzey gerilimi için de 1423 K sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. Literatür araştırmasında, Miedema modelinin, bu alaşımın termofiziksel özelliklerinin belirlenmesinde çok az kullanıldığı gözlendi. Bunun üzerine, bu çalışmada, Miedema modeli kullanılarak, karışımın entalpisi ve aşırı (fazlalık) Gibbs serbest enerjisi hesaplanmıştır. Bu çalışmada yüzey gerilimi ve viskozite değerleri arasında bir ilişki bulunmuştur. Yüzey gerilimi ve viskozite değerleri, sabit bir gümüş oranında, sıcaklıkla ters orantılı ve sabit bir sıcaklıkta bakır içeriği ile doğru orantılı olarak elde edildi ve sonuçlar literatürdeki mevcut veriler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The present paper aims to compare the results obtained from the experiments for the binary liquid Ag-Cu system at a temperature of 1373K using all viscosity models available in the existing literature on the viscosity dependence of the viscosity of binary liquid alloys. The same process was carried out for surface tension at a temperature of 1423 K for a dual liquid Ag-Cu system. In the literature survey, the Miedema model showed little use in determining the thermophysical properties of this alloy. Using Miedema model, the mixture enthalpy and excess Gibbs free energy in the aforementioned models were calculated. In the present study, a correspondence was found between surface tension and viscosity values. Surface tension and viscosity values were inversely proportioned to temperature, at a fixed silver fraction xAg, and directly proportioned to copper content at a constant temperature. The obtained results were compared to the data in the existing literature.