Şanlıurfa ilinde 0-6 yaş grubu çocuklarda ev kazaları ve annelerinin güvenlik önlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of home accidents in children aged 0-6 years and their mothers' safety precautions in Sanliurfa province
  1. Tez No: 916825
  2. Yazar: FEZA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AZİM OKYAY, DOÇ. DR. AYŞEGÜL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş ve Amaç: Kazalar, dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olup, çocukluk döneminde ölüm ve engelliğe neden olan başlıca etmenlerdendir. Özellikle 0-6 yaş grubu çocuklar, motor becerilerini henüz tam olarak geliştiremedikleri ve tehlikeleri öngöremedikleri için ev kazalarına karşı savunmasızdırlar. Çocuklarda oluşabilecek ev kazası riskleri açısından, annelerin ev kazalarına yönelik almış olduğu güvenlik önlemleri belirleyici bir rol oynar. Bu çalışmada Şanlıurfa ilinde 0-6 yaş grubu çocuklarda ev kazaları ve annelerin almış olduğu güvenlik önlemlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte tasarlanmış olan araştırmaya, Mart-Mayıs 2024 tarihlerinde Şanlıurfa merkez ilçelerinde bulunan toplam 11 ASM'ye başvuran, 0-6 yaş grubu çocuğu olan 652 anne dahil edilmiştir. Katılımcılara uygulanan anket; Sosyo-Demografik Özellikler Soru Formunu, Anne Kaza Algısı ve Davranışları Soru Formunu, Çocuk Bilgi Formunu, Kaza Formunu ve 0-6 Yaş Çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeğini içermektedir. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma, ortanca (en küçük, en büyük) şeklinde sunulmuştur. İstatistiksel değerlendirmelerde; ki-kare testi, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve lojistik regresyon kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Accidents are a major public health problem worldwide and are one of the main factors causing death and disability in childhood. Children in the 0-6 age group are particularly vulnerable to home accidents because they have not yet fully developed their motor skills and cannot foresee the dangers. In terms of home accident risks in children, the safety precautions taken by mothers against home accidents play a decisive role. The aim of this study was to evaluate home accidents in children aged 0-6 years and the safety precautions taken by mothers in Şanlıurfa province. Materials and Methods: The cross-sectional study included 652 mothers with children in the 0-6 age group who applied to a total of 11 Family Health Centers in the central districts of Şanlıurfa between March and May 2024. The questionnaire applied to the participants; It includes the Socio-Demographic Characteristics Questionnaire, the Mother Accident Perception and Behavior Questionnaire, the Child Information Form, the Accident Form and the Mother's Safety Measures for Home Accidents in 0-6 Year Old Children Identification Scale. Descriptive findings are presented as number, percentage, mean ± standard deviation, median (minimum, maximum). Chi-square test, t-test, one-way analysis of variance and logistic regression were used in statistical evaluations.