Gebe ratlarda regio olfactoria yapısının histomorfolojik incelenmesi
Histomorphological examination of regio olfactoria in pregnant rats
  1. Tez No: 91684
  2. Yazar: GÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ORTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; gebe ratlardaki koku mukozası ele alınmıştır. Amaç; gebelik döneminde regio olfactoria'da değişiklik olup olmadığını gözlemek ve bu konudaki tartışmalı fizyolojik bulgulara açıklık getirmektir. Çiftleşmeye alınan ve vaginal yayma ile gebeliklerini tespit ettiğimiz ratlar, gebeliğin 7nci, 14üncü günleri ile doğum sonrası 2nci günlerinde kardiyak perfüzyona tabi tutulmuşlardır. Midsagittal olarak ikiye ayrılan kraniyumlann sağ yansı tümüyle scanning elektron mikroskop (SEM) çalışması için takibe alınmıştır. Sol yandaki mukoza; stereomikroskop altında, yaprak tarzında kaldırılmış ve rutin takip metodlan kullanılarak ışık (İM) ve transmission elektron mikroskop (TEM) incelemesine alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, olfactory mucosa of pregnant rats was studied. The purpose of this histomorphologic study was to investigate whether there are any changes in the regio olfactoria during pregnancy, and to clarify these contradictory physiological results. After mating overnight, pregnant rats were determined with vaginal smears. They were sacrificed via cardiac perfusion on days 7, 14 of pregnancy, and the second day after parturitioa The heads of the rats were bisected midsagittally and right half of the head was prepared completely for scanning electron microscopic (SEM) examination. Mucosa on the left half side was dissected out in sheets under stereomicroscopy and passed through the routine histological procedures for light (LM) and transmission electron microscopic (TEM) examinations.