İnsülin benzeri büyüme faktör-I (IGF-I: Insulin-like growth factor-I)'in normal ve alkolik sıçan beyinindeki anatomik lokalizasyonunun immünohistokimyasal yöntemle belirlenmesi ve karşılaştırılması
Presence and comparison of localization of insulin-like growth factor I (IGF-I) in normal and alcoholic rat brains using immunohistochemistry
  1. Tez No: 91683
  2. Yazar: CANNUR DALÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER KAHRAMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. ÖZET Canlıda, hücrelerin çoğalması ve farklılaşması ile hücre ölümü arasında bir denge ve bu dengeyi sağlayan bir kontrol mekanizması bulunmaktadır. Bu kontrol mekanizması sayesinde dokular, yapısal düzenleri bozulmadan kalır. Değişik hücre gruplarını etkileyerek hücre proliferasyonunu, farklılaşmasını, olgunlaşmasını, canlılıklarının korunmasını regüle eden bu mekanizma“büyüme faktörleri”adı verilen spesifik proteinlerle sağlanmaktadır. Şu ana kadar tanımlanan 50 çeşit büyüme faktörü, otokrin veya parakrin mekanizma ile etkilerini lokal olarak göstermektedir. Büyüme faktörlerinden biri olan IGF-I (insülin bezeri büyüme faktörü-I), yapısal ve fonksiyonel açıdan insülin'e çok benzeyen bir peptid olup, hedef hücre membranına bağlı kendine özgü reseptör proteinine sahiptir. Vücuttta geniş bir dağılım gösteren IGF-I, merkezi sinir sistemine (MS S) ait anatomik yapılar dahil olmak üzere çeşitli doku ve organlarda sentez edilip salgılanmaktadır. IGF-Fin özellikle fetal doku ve organlardaki dağılımının, ergin doku ve organlardaki dağılımına oranla daha fazla olduğu saptanmıştır. Böylece mitojenik bir etki gösterdiği belirlenen IGF-Fin, canlının büyüme ve gelişmesinde önemli bir rolü olduğu bildirilmiştir. Erginde ise daha çok modulator etki gösterdiği düşünülmektedir. Beyin, özellikle alkolün olumsuz yönde etkilediği anatomik yapılardan biridir. Alkolün hücre proliferasyonunu ve gelişmesini inhibe ettiği bilinmektedir. Alkolün bu etkisini, IGF-I gibi mitojenik büyüme faktörlerinin sentezini ve fonksiyonunu inhibe ederek gerçekleştirdiği düşünülmektedir. Çalışmamızda, sağlıklı ergin sıçan beyni ile alkol verilmiş ergin sıçan beynindeki IGF-I sentezleyen hücrelerin anatomik lokalizasyonlannın immünohistokimyasal yöntem kullanılarak, ışık mikroskobu altında belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Vasküler perfüzyonla tespit edilip rutin doku takibi yönteminden geçirilen dokular parafinle bloklanmıştır. lOum kalınlığında alman kesitlere immünohistokimya protokolü uygulanmış ve bu kesitler bregma uzaklığına göre değerlendirilmiştir. IGF-I immünoreaktif hücrelerin hem sağlıklı kontrol grubu hem de alkol uygulanan deney grubu beyinindeki dağılımları, bölgesel olarak paralellik göstermiştir. Sağlıklı kontrol grubu beyninde IGF-I immünreaktif hücrelerin lokaüzasyonu frontal, parietal ve temporal kortekste, Hl.ventrikül çevresinde özellikle talamus ve hipotalamus'ta 56belirlenmiştir. Bu nöroanatomik bölgeler içinde en yoğun IGF-I immün boyanmanın talamusta olduğu dikkati çekmiştir. Sağlıklı kontrol grubu beynin kortikal tabakalarında, IGF-I immün boyanma özelliği gösteren hücrelerin asimetrik bir dağılım gösterdiği saptanmıştır. Kontrol grubu beynin talamus'unda çok yoğun IGF-I immun pozitif hücreler gözlenirken, alkol uygulanan deney grubun da ise çok az sayıda bu hücrelere rastlanmıştır. Sağlıklı kontrol grubu beynin hipotalamus'unda gözlenen IGF-I immunoreaktivitenin en yoğun olduğu bölge ise nucleus arcuatus olarak gözlenmiştir. Alkol uygulanan deney grubu beyninde ise aynı nöroanatomik bölgelerde, IGF-I immün boyanmada azalmanın olduğu dikkati çekmiştir. Hem sağlıklı kontrol grubu hem de alkol uygulanan deney grubu ergin sıçan beyninin kullanıldığı çalışmamızda, elde ettiğimiz bu bulgular literatür bilgileriyle parelellik göstermektedir. Beynin değişik nöroanatomik bölgelerindeki nöronal hücrelerin IGF-I pozitif boyanma özelliği göstermesi, o bölgelerdeki nöronal hücrelerin IGF-I sentezi açısından aktif olduğunu göstermektedir. Alkolik ergin sıçan beynindeki aynı nöroanatomik bölgelerde gözlenen IGF-I immün boyanmada belirgin olarak azalma veya hiç boyanmama, alkolün bu hücrelerin IGF-I sentezi üzerinde olumsuz yöndeki etkisini göstermektedir. Alkolün, beyindeki IGF-I sentezini ve ortamda bulunan IGF-I'in reseptörüne bağlanmasını inhibe ettiğini gösteren literatür bilgileri, çalışmamız sonucu elde ettiğimiz bulguları desteklemektedir. 57
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In the living organism, there is a balance between cell proliferation, cell differantiation and cell death. This balance is controlled by certain mechanisms. It is because of this control mechanisms that the tissues are able to preserve their normal morphology. Proliferation, differantiation, maturation and viability of various cell groups are regulated by spesific proteins so-called“growth factors”. To date 50 growth factors has been established and that the neighboring cells are effected by these factors via otocrin and paracrin actions. Insulin-like growth factor I; (IGF-I) is one of the peptide growth factor that has similar structure and function to insulin and has its own reseptör site on the target cell membrane. IGF-I is present in the anatomic areas in the central nervous system and also in other tissues and organs throughout the body where they are synthesized and secreted. The distribution of IGF-I peptide in the fetal tissues are abundant compared to the adult tissues. Therefore, it has been demonstrated that IGF-I has mitogenic effects and that this effect is crucial in development. Brain is one of the anatomical structures that is very much sensitive to the toxic effects of the alcohol. Alcohol is known to inhibit cell proliferation and tissue development. This effect of alcohol is thought to be accomplished by inhibiting the synthesis of the mitogenic growth factors such as IGF-I. In the present study, IGF-I synthesizing cells was investigated and comparison was done among normal and chronic alcoholic brains, using immunohistochemical method. Vascular perfusion was utilized to fix the adult rat brains. After appling the routine histological techniques, the tissues were embbeded in the parafin. The immunohistochemical protocol was applied to the 10 urn thick sections and the sections were evaluated according to their distance to bregma. The localization of IGF-I positive cells were similiar both in the normal and in the alcoholic rats. In the normal brain, IGF- I immunoreactive cells were present in the frontal, parietal and temporal cortex. In addition, the area surrounding the Ill'rd ventricle corresponding the thalamic area and hypothalamus were also demonstrated to be IGF-I immunoreactive. Among these neuroanatomic areas, IGF-I immunoreactive cells were more abundant in the thalamus. 58The distribution of IGF-I immunoreactive cells differed between the layers of the normal cerebral cortex. In the alcoholic brain, the amount of IGF-I immunoreactive cells was decreased compared to the similiar neuroanatomical areas examined in the normal brains. The results of the present investigation were in paralel with the results of other authors. The presence of IGF-I immunoreactivity in the neurons of the various neuroanatomic areas demonstrates clearly that, these particular neurons are active in IGF-I synthesize. The decrease in the immunoreactivity of IGF-I in the alcoholic adult rat brain areas, show clearly that, alcohol effects negatively on the IGF-I synthesize. 59