Ergenlerde stres ve akıllı telefon bağımlılığının, duygusal yeme davranışları ve yeme bağımlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of stress and smartphone addiction on emotional eating behavior and eating addiction in adolescents
- Tez No: 916857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, ergenlerde stres ve akıllı telefon bağımlılığının, yeme bağımlılığı ve duygusal yeme arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 305 kız, 195 erkek olmak üzere 500 ergen dahil edilmiştir. Katılımcılara kişisel bilgilerinin sorgulandığı anket formu, Adölesan Stres Ölçeği (ASQ-S), Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği – Kısa Versiyonu (ATBÖ-KV), Çocuk ve Adölesanlar için Duygusal Yeme Ölçeği (EES-C) ve YALE Çocuklar için Yeme Bağımlılığı Ölçeği 2.0 (YFAS-C 2.0) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationships between stress and smartphone addiction, food addiction and emotional eating in adolescents. 500 adolescents, 305 girls and 195 boys, were included in the study. A survey form in which participants were asked about their personal information, Adolescent Stress Scale (ASQ-S), Smartphone Addiction Scale – Short Version (ATBÖ-KV), Emotional Eating Scale for Children and Adolescents (EES-C) and YALE Food Addiction Scale for Children 2.0 ( YFAS-C 2.0) was applied.