Komperatif genomik hibridizasyon tekniğinin prenatal tanıda uygulanması
The Usage of comperative genomic hybridization technique in prenatal diagnosis
  1. Tez No: 91687
  2. Yazar: YAVUZ HAKAN ÖZÖN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bilindiği gibi, yenidoğanlarda gözlenen kromozom anomalilerinin çoğunluğu 13, 18, 21, X ve Y kromozomlarına ilişkin anöploidilerdir. Bu düzensizlikler prenatal olarak tanısı konan kromozom anomalilerinin % 95 ini oluştururlar. Amniyosentez ya da CVS den gerçekleştirilen tam karyotip analizi, kromozom sendromları bakımından risk altında olan gebelerde uygulanan bir yöntemdir. Ancak bu teknik hem zaman alıcı hem de emek yoğundur. CGH tekniğinin kültüre edilmemiş hücrelerin DNA lan ile kullanılabiliyor olması, kromozom anöploidilerinin araştırılmasında yeni bir çağ başlatmıştır. Bu çalışmada, kültüre edilmeyen amniositler ve/veya CVS örneklerinde bu örneklere CGH uygulanarak fetal cinsiyet ve anöploidi tayini amaçlanmıştır. Amniyosentez/CVS için endike olan 40 gebeden alınan amniyotik sıvı örneği CGH ile değerlendirilmiştir ve elde edilen bulgular standart sitogenetik yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Toplam 40 örneğin 38 inde başarılı sonuç alınmış (% 95) olup bu 38 örneğin hepsinde fötal cinsiyet ve anöploidik fetus tanısı, sitogenetik bulgular ile paralellik göstermiştir. Yanlış pozitif ve yanlış negatif bulgulara rastlanmamıştır. Ayrıca her örnek için metafazlardaki sinyal yoğunlukları değerlendirilmiştir. Bu araştırma, kültüre edilmemiş amniyotik sıvı hücrelerinde ve/veya trofoblastlarda CGH tekniğinin güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini ve özellikle ileri gebelik dönemlerinde fetal tanıya ulaşabilmek için tercih edilebileceğini göstermiştir. Anahtar kelimeler : Prenatal tanı, amniyosentez, kültüre edilmemiş amniyotik sıvı hücreleri, CVS, kromozom anomalileri, anöploidi, trizomi, cinsiyet kromozomları, komperatif genomik hibridizasyon, sitogenetik. vı
Özet (Çeviri)
As it is known, the majority of chromosome abnormalities in newborn related aneuploidies of chromosomes 13, 18, 21, X and Y, are nearly 95 percent of all the chromosome abnormalities diagnosed prenatally. Full karyotype analysis from amniocentesis and/or CVS have been performed to the pregnancies at risk for chromosomal syndromes. However it is time consuming and labour-instensive. Comparative Genomic Hybridization (CGH) employed to uncultured cells has a new to investigate chromosome aneuploidies. In this study, we report the results of the first study evaluated the DNA of these samples for CGH analysis of uncultured amniocytes/CVS. The results of 40 amniotic fluid samples/CVS were analysed by CGH and the results were compared with the ones from standart cytogenetics were compared to each other. CGH allowed accurate sex and chromosome enumeration in 38 uncultured amniocytes/ trophoblasts (95%), consistent with the result obtained by traditional cytogenetic analysis. Neither false positive nor false negative results were obtained. Morever, the signals/nucleus for each probe was also evaluated. This experience demonstrates that CGH can provide a rapid and accurate clinical method for prenatal idendification of chromosome aneuploidies and sexes. Key words : Prenatal diagnosis, amniosentesis, uncultured amniotic fluid cells, CVS, chromosome aberrations, aneuploidy, trisomy, sex chromosomes, comparative genomic hybridization, cytogenetics. Vll