Multipl konjenital anomalili / mental retarde olgularda mikrodelesyon ve duplikasyonların komperatif genomik hibridizasyon yöntemi ile araştırılması
Detection of microdeletions and duplications in patients with multple congenital abnormality / mental retardation with comperative genomic hybridization
  1. Tez No: 164464
  2. Yazar: AYÇA TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Komperatif Genomik Hibridizasyon (KGH) tekniği, tüm genomu aynı anda delesyon ve duplikasyonlar açısından tarayan moleküler sitogenetik bir yöntemdir. KGH ile 3 mb büyüklüğündeki genomik değişimlerin saptanması mümkündür. Teknik, hücrelerin kültüre edilmesine gerek kalmaksızın, DNA elde edilebilen her türlü doku örneğinde uygulanabilmektedir. Sayısal anomaliler ve dengesiz yapısal yeniden düzenlemeleri saptayabilen teknik, marker kromozomların kökenin aydınlatılmasını da sağlar Teknik, test DNA'nın ve normal DNA'nın farklı renklerdeki dUTP'ler ile (sırasıyla yeşil ve kırmızı) işaretlenerek, normal metafaz kromozomlarına hibridize edilmesi esasına dayaynır. Hibridizasyon sonrasında uygun metafazlar mikroskopta seçilir. Görüntülemenin ardından kırmızı ve yeşil sinyaller, bilgisayar programı yardımıyla değerlendirilir. Mental retardasyon, toplumun %2-3'ünde görülen bir bozukluktur ve olguların %12'sinde etken kromozom anomalileridir. Multipl konjenital anomalilerin etiyolojisinde ise kromozom anomalilerine %6 sıklıkla rastlanmaktadır. Sayısal kromozom anomalileri, çoğu zaman fenotipin yönlendirmesi sonucu ve rutin sitogenetik yöntemlerle tespit edilebilmektedir. Etiyolojide önemli bir kısmı oluşturan yapısal kromozom anomalilerinin tanısında, çoğu zaman klasik bantlama teknikleri yetersiz kalmakta ve High Resolution Bantlama Tekniği (HRBT) ve Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) gibi tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Rutin bantlama teknikleri ile 10 mb'a kadar genomik değişimler saptanabilirken, HRB tekniği ile 5 mb büyüklüğündeki değişimlerin saptanması mümkündür. MKA/MR olgularının etiyolojisinin belirlenmesinde FISH tekniği ise, ancak klinik bulgular belli bir sendromu düşündürdüğü zaman sonuca ulaştırabilmektedir. Bu çalışma ile KGH tekniğinin laboratuarımızda rutin uygulamada kullanılması sağlandı ve HRBT ve subtelomerik FISH uygulaması ile normal karyotip saptanmış MKA/MR'lu olgular incelendi.
Özet (Çeviri)
Mental retardation can be seen in the general population with a prevelance of %2-3. Chromosomal abnormalities are the cause of %12. In the etiology of multiple congenital abnormalities, chromosomal abnormalities have a prevelance of %6. Numerical chromosomal abnormalities usually can be detected by the help of a clinician or by routine cytogenetic methods. Minor structural chromosomal abnormalities cannot be usually detected by routine cytogenetic tecniques and High Resolution Banding Technique (HRBT) and Fluorescence In Situ Hybridization (FISH) should be used. With the routine detecting tecniques, genomic imbalances up to 10 mb can be detected, whereas HRBT can detect deletions or duplications up to 5 mb. Comparative Genomic Hybridization (CGH), is a molecular cytogenetic technique which is able to screen the whole genome in order to detect deletions and duplications. With the use of this tecnique, it is allowed to detect genomic imbalances up to 3 mb. Any type of tissue or cells from which DNA can be isolated can be used in the technique, without the need for cell culture. Numerical abnormalities and unbalanced structural rearrangenments can be detected by the technique, and identification of marker chromosomes is also possible. The aim of this thesis was to use CGH for the routine diagnosis of MCA/MR patients and screen some of them in the thesis work.