Ordu ilinde elektrikli ve hibrit araçların içten yanmalı motorlu araçlara göre çevreye etkisi
The effect of electric and hybrid vehicles on the environment compared to internal combustion engine vehicles in Ordu province
- Tez No: 916899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAMİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
Özet
Motorlu taşıt emisyonları çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biridir ve insan sağlığı, doğal yaşam alanları ve iklim değişikliği gibi çeşitli alanlarda olumsuz etkilere sahiptir. Bu nedenle sürdürülebilir yakıtlar ve daha az emisyonlu araçlar kullanmak toplu taşıma gibi alternatif ulaşım yöntemlerini tercih etmek teşvik edilmelidir. Bireysel olarak da araç kullanımının azaltılması ve çevre dostu alternatiflerin tercih edilmesi önemlidir. Böylece çevrenin ve dolayısıyla insan sağlığının korunması için atılacak adımlar büyük önem taşımaktadır. Ordu ilindeki araçların; %37,6 dizel, %35,8 LPG, %25,6 benzinli ve %0,7 elektrikli veya hibrit motorludur. Araçların çoğu dizel ve LPG araçlardan oluştuğu için içten yanmalı motorlu araçların hava, su, gürültü kirliliği oluşturması ve doğal kaynakların tüketilmesi durumu beklenilen bir sonuçtur. Elektrikli ve hibrit araçların kullanımı ise bu olumsuz etkileri azaltabilir. Fakat elektrikli araçların pilleri ve hibrit araçların bataryaları ise su kaynaklarına zarar verebilir. Yine de elektrikli ve hibrit araçlar, içten yanmalı motorlu araçlara göre gürültü kirliliğine çok daha az neden olurlar. Genelde ve Ordu ilinde de elektrikli ve hibrit araçların kullanımının artması, fosil yakıtların kullanımının azaltılması ve çevresel etkilerin en aza indirilmesi açısından önemlidir. Elektrikli ve hibrit araçların kullanımının teşvik edilmesi; altyapılarının ve uygun politikaların geliştirilmesi, daha sürdürülebilir bir gelecek için atılacak adımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Motor vehicle emissions are one of the largest sources of environmental pollution and have adverse effects on human health, natural habitats, and climate change. Therefore, alternative transportation methods such as public transportation should be encouraged by using sustainable fuels and less emission vehicles. It is also important for individuals to choose vehicle blocking and environmentally friendly alternatives. Thus, the steps to be taken to protect the environment and therefore human health will gain great importance. In cars in Ordu province; 37.6% diesel, 35.8% LPG, 25.6% gasoline and 0.7% electric or hybrid engine. Since most of the vehicles consist of diesel and LPG vehicles, the prohibition of air, water, noise and exhaustion of internal combustion engine vehicles in the natural environment is an expected result. The use of electric and hybrid drugs reduces these negative effects. However, electric vehicle batteries and hybrid vehicle batteries harm water resources. However, electric and hybrid vehicles cause much less noise interference than internal combustion engine vehicles. Increasing the operating system and electric and hybrid systems in Ordu province is important in terms of increasing fossil fuels and minimizing the effects of growth. Supporting electric and hybrid vehicles; The development of infrastructures and appropriate policies emphasizes expanding the steps to be taken for a more sustainable future.