Ordu ili sahil ilçeleri topraklarının yarayışlı fosfor statülerinin yersel dağılımlarının haritalanması
Mapping of spatial distributions of available phosphorus status in the soils of coastal districts of Ordu province
  1. Tez No: 916924
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Ordu ili sahil ilçeleri topraklarının yarayışlı fosfor statülerinin belirlenerek yersel dağılım haritalarının oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, sahil şeridinde yeralan Altınordu, Fatsa, Gülyalı, Perşembe ve Ünye ilçelerine ait toprakların fosfor, pH, tuz, kireç, organik madde ve tekstür özellikleri incelenmiştir. Çalışma alanı topraklarının %76.95'inin fosfor içeriği 'az' veya 'çok az' seviyelerde olduğu ve ortalama fosfor değerinin 7.42 mg kg-1 olduğu tespit edilmiştir. pH analizleri, toprakların %35.71'inin hafif asit özellikte olduğunu ve genel ortalama pH değerinin 5.95 olduğunu göstermiştir. Tuz içeriği açısından, toprakların %99.09'u tuzsuz olarak sınıflandırılmıştır. Kireç analizleri, toprakların %73.54'ünün kireçsiz olduğunu ortaya koymuştur. Organik madde analizi ise toprakların %66.34'ünün %3'ün altında organik madde içerdiğini göstermektedir. Tekstür analizlerine göre, toprakların %45.94'ü killi tınlı, %43.21'i ise killi yapıdadır. Ayrıca, çalışma alanına ait toprak özelliklerinin görselleştirilmesi amacıyla dijital toprak haritaları oluşturulmuştur. Sonuçlar, bölgedeki toprakların düşük verim potansiyeline sahip olduğunu ve sürdürülebilir tarım için iyileştirici müdahalelerin gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the available phosphorus status of soils in the coastal districts of Ordu Province and create spatial distribution maps. Geographic Information Systems were used for this purpose. Phosphorus, pH, salt, lime, organic matter and texture properties of the soils of Altınordu, Fatsa, Gülyalı, Perşembe and Ünye districts located on the coastline were investigated. It was found that 76.95% of the soils in the study area have phosphorus levels categorized as“low”or“very low,”with an average phosphorus value of 7.42 mg kg-1. pH analysis showed that 35.71% of the soils are slightly acidic, and the overall average pH value is 5.95. In terms of salt content, 99.09% of the soils were classified as“salt-free.”Lime analysis revealed that 73.54% of the soils are lime-free. Organic matter analysis indicated that 66.34% of the soils contain less than 3% organic matter. According to texture analysis, 45.94% of the soils are clay loam, and 43.21% are clay. Additionally, digital soil maps were created to visualize the soil properties in the study area. The results show that the soils in the region have low fertility potential and require corrective interventions for sustainable agriculture.