Ünye ilçe merkezinin coğrafyası
Geography of Ünye county town
- Tez No: 479360
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz bölümünde yer alan Ünye ilçesi, idari bakımdan Ordu iline bağlı olup 487 km2 alan kaplamaktadır. Kuzeyde Karadeniz, batısında Samsun ili Terme ilçesi, doğuda Fatsa ve güneyde ise Akkuş ve Kumru ilçeleri yer almaktadır. Çalışma sahası morfolojik özellikler bakımından, çevre yerleşmelere göre daha alçak alanlarda yer almaktadır. Ünye şehrine en yakın yükselti alanını 85m ile Çakır tepesi oluşturmaktadır. Jeolojik özellikleri incelendiğinde ilçe merkezinin bulunduğu konum düz ve düze yakın bir arazi üzerine kuruludur. Bu yerleşmeler, çalışma sahasında yer alan Ceviz, Curi ve Tabakhane gibi dere ve ırmakların taşıdığı alüvyonlar üzerine kuruludur. Ünye ilçesi, İklim özellikleri açısından Karadeniz iklim özelliklerini yansıtmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 14.4Co olup, yıllık yağış miktarı toplamı 1183 mm'dir. Orman örtüsüne sahip çalışma alanı, sahil çamı, sedir, göknar ve kestane ağaçlarının doğal yetişme ortamıdır. Ünye merkez ilçesinde toprak türleri bakımından alüvyon, kestane ve kahverengi orman toprakları yaygın göstermektedir. ADNKS göre 2017 yılı itibariyle toplam nüfus miktarı 122.597'dir. 2013 yılında yapılan idari değişiklik neticesinde ilçe mülki sınırı içinde kalan tüm alanlar, şehirsel yerleşim olarak kabul edilmiştir. Bunun sonucunda ise 2013 yılı sonrasında kırsal nüfus sayımına ihtiyaç duyulmamıştır. Ekonomik özellikler bakımından tarım faaliyetler ön planda olup, hayvancılık faaliyetleri içinde arıcılık ön plana çıkmaktadır. Ünye ilçesin de üretilen fındık meyvesi hem yöre halkı hem de ülkemiz açısından bir gelir kaynağı durumdadır. Sanayi faaliyetleri yönünden Ünye ilçesinde Ünye Çimento, Ünye Un ve fındık işleme fabrikaları yöre ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ünye ilçe merkezi Karadeniz sahil yolunda gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Turizm arz ve çekicilik potansiyeli yüksek olan ilçede, doğal ve kültürel turizm faaliyetlerinin, uygun planlama ile gelişebileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ünye, which is located in the Central Black Sea Zone of the Black Sea Region, is connected to the province of Ordu in administrative area and covers 487 km2. The Black Sea in the north, Terme district of Samsun Province on the west, Fatsa in the east and Akkuş and Kumru districts in the south are located. In terms of morphological features, the study site is located in a lower area than the surrounding settlements. The highest position of the district center of Ünye is Çakır hill with 85 m. When the geological features are examined, the location of the center of the district is established on a plain and close to a plain. These settlements are based on alluvial deposits carried by creeks and rivers, such as Ceviz, Curi and Tabakhane, which are in the works. Ünye district reflects the climate characteristics of the Black Sea in terms of climate characteristics. The average annual temperature is 14.4 C° and the annual precipitation sum is 1883 mm. The study area with forest cover is the natural growth environment of coastal pine, cedar, fir and chestnut trees. Alluvium, chestnut and brown forest soils are widespread in the district center of Ünye in terms of soil types. According to ABPRS, the total population by 2017 is 122,597. As a result of the administrative change made in 2013, all the areas within the county boundary were considered as urban settlements. As a result, the rural population census was not needed after 2013. In terms of economic characteristics, agricultural activities are preliminary and beekeeping is the foreground in animal husbandry activities. Hazelnut fruit produced in the district of Ünye is a source of income both in terms of local people and our country. Ünye Cement, Ünye flour and hazelnut processing factories contribute to the local economy in Ünye district due to industrial activities. Ünye district center has a developed transportation network on the Black Sea coast road. It is anticipated that natural and cultural tourism activities in the province with a high potential for tourism supply and attractiveness can be developed with appropriate planning.