Steffensen tipli eşitsizlikler ve uygulamaları
Steffensen type inequalities and applications
- Tez No: 916927
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dört ana bölümden oluşmakta olan bu tezin birinci bölümünde Steffensen eşitsizliğinin tarihsel süreci ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde ise temel tanımlara, teoremlere, Steffensen eşitsizliği ile birlikte ilgili sonuçlara ve bazı uygulamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm olan bulgular kısmında ise sırasıyla η-konveks fonksiyon ve 𝑃−fonksiyonu için yeni Steffen tipli eşitsizlikler sunulmuştur. Son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis, which consists of four main chapters, contains information about the historical process of Steffensen inequality. In the second chapter, basic definitions, theorems, results and some applications of Steffensen's inequality are given. In the third part, the main results section, new Steffensen-type inequalities for η-convex function and P-function are presented respectively. In the last section, conclusions and recommendations are given.