Yönetici, öğretmen ve öğrencilerin halk eğitimi merkezi bilişim ağına (HEMBA) ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Exploring the views of administrators, teachers, and students on the public education centers information network: HEMBA
- Tez No: 916942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) üzerine odaklanarak, yöneticilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin HEMBA'ya ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, 6 farklı halk eğitimi merkezinde görev yapan 6 yönetici, 6 öğretmen ve HEMBA kurslarına katılan 6 öğrenci ile görüşülmüştür. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılarak yapılan bu çalışmada, katılımcıların HEMBA'ya yönelik deneyimleri ve görüşleri analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin genel olarak HEMBA kurslarından memnun olduklarını ancak kurs sayılarının ve içeriklerinin artırılması gerektiğini düşündüklerini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin karşılaştığı başlıca sorunlar arasında teknik aksaklıklar ve internet bağlantı problemleri yer almaktadır. Öğretmenler ise HEMBA'nın sunduğu öğretim materyallerinin kalitesini yüksek bulmakla birlikte, etkileşim olanaklarının ve geri bildirim sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca öğretmenler platform üzerindeki sorumluluk ve yetkilerinin artırılmasının daha etkili bir eğitim süreci sağlayacağına dikkat çekmişlerdir. Yöneticiler ise HEMBA'yı etkili bir platform olarak değerlendirmiş ancak kurs ve modül sayılarının artırılmasının ve içeriklerin daha kapsamlı hale getirilmesinin önemini vurgulamışlardır. Teknik altyapının güçlendirilmesi ve tanıtım faaliyetlerinin artırılması da yöneticiler tarafından önerilen iyileştirme alanları arasında yer almaktadır. Bu araştırma, HEMBA'nın mevcut durumu ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik geliştirilmesi gereken alanları belirleyerek halk eğitimi alanındaki bilişim tabanlı uygulamaların etkinliğini artırmaya yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of administrators, teachers and students about HEMBA, focusing on the Public Education Centres Information Network (PECIN) in Turkey. In the study, 6 administrators, 6 teachers working in 6 different public education centres and 6 students participating in HEMBA courses were interviewed. In this study, which was conducted using qualitative research method, the experiences and opinions of the participants about HEMBA were analysed in detail. The research findings reveal that students are generally satisfied with the HEMBA courses, but they think that the number and content of the courses should be increased. In addition, technical problems and internet connection problems are among the main problems encountered by students. Teachers, on the other hand, found the quality of the teaching materials offered by HEMBA to be high, but stated that interaction opportunities and feedback systems should be improved. Teachers also pointed out that increasing their responsibilities and authorities on the platform would provide a more effective education process. Administrators evaluated HEMBA as an effective platform but emphasised the importance of increasing the number of courses and modules and making the content more comprehensive. Strengthening the technical infrastructure and increasing promotional activities are also among the areas of improvement suggested by the administrators. This research aims to identify the current status of HEMBA and the areas that need to be developed for the needs of users and to provide suggestions to increase the effectiveness of knowledge-based applications in the field of public education.