Sezaryen ile doğumu gerçekleştirilen olguların 5 yıllık retrospektif anestezik değerlendirilmesi
Retrospective anesthetic evaluation of cases delivered by cesarean section over a 5-year period
- Tez No: 916957
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Sezaryen oranlarındaki artışla ilişkili maternal morbidite ve mortalitenin artmasını önlemek için obstetrik anestezi yönetiminin ve sonuçlarının iyileştirilmesi hala önemini korumaktadır. Obstetrik anesteziyi etkileyen birçok parametre bulunur. Çalışmamızda obstetrik anestezi yönetimini ve maternal/fetal sonuçlarını inceleyerek değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışma retrospektif olarak planlandı, Etik Kurul onayı ve Clinical Trials kaydı alındıktan sonra başlandı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (KOÜTF) Hastanesi Ameliyathanelerinde Ocak 2018-Aralık 2022 tarihleri arasında doğumu sezaryen ile gerçekleşen ve anestezi verilerine ulaşılabilen 2758 hastanın verileri tarandı, kaydedildi. Gebelerin preoperatif anestezi değerlendirme formları, intraoperatif anestezi takip formları ve ameliyat raporları Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı elektronik arşivinden yararlanılarak incelendi. Bulgular: Çalışmanın yapıldığı yıllarda KOÜTF Hastanesi sezaryen oranlarını %70-76 olarak tespit ettik. Alınan vakaların %51,5'i acil, %48,5'i elektif olarak saptandı. Vakaların %75,1'inde spinal, %16,7'sinde genel, %4,3'ünde sedasyon gerektiren spinal, %3,4'ünde başarısız nöraksiyal uygulaması sonucu genel anesteziye geçiş ile anestezi sağlandığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevention of maternal morbidity and mortality associated with the increasing cesarean section rates remains a critical objective. Optimizing obstetric anesthesia management is essential in achieve this goal. Various parameters affect obstetric anesthesia management. In this study, we aimed to evaluate optimal anesthesia management by analyzing obstetric anesthesia practices and maternal/fetal outcomes. Materials and Methods: This retrospective study was initiated after the approval of the Ethics Committee and included data from 2,758 patients who delivered via cesarean section at Kocaeli University Faculty of Medicine (KOÜTF) Hospital between January 2018 and December 2022. Data were obtained from preoperative anesthesia evaluation forms, intraoperative anesthesia monitoring forms, and surgical reports electronically archived by the Department of Anesthesiology and Reanimation. Results: During the study, the cesarean section rates at KOUTF Hospital were identified as 70-76%. Of these, 51.5% were emergency cases and 48.5% were elective cases. Spinal anesthesia was used in 75.1% of cases, general anesthesia in 16.7%, spinal anesthesia with sedation in 4.3% and general anesthesia was used in 3.4% due to failed neuraxial anesthesia.