Atık ürünlerden elde edilmiş aktif karbonların organik kirleticilerin gideriminde kullanımı
The use of activated carbons obtained from waste products in the removal of organi̇c pollutants
- Tez No: 917056
- Danışmanlar: PROF. RIZA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Sağlık Eğitimi, Chemistry, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada Sinop İli Boyabat İlçesinde yetiştirilen çeltik kabuklarından (kavuz) yüksek sıcaklıkta elde edilen aktif karbon, su buharı ile aktive edilmiş ve gümüş ile katkılandırılmıştır. Elde edilen gümüş katalizörlü aktif karbon nitro aromatik organik bileşiklerin ve organik boyaların katalitik indirgenmesinde kullanılmıştır. Elde edilen aktif karbonun yapısı SEM (Taramalı elektron mikroskobu) ile incelenmiş, malzemenin gözenek karakterizasyonu BET (Brunauer-Emmet-Teller) ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yapıdaki gümüş varlığı ise XRD (X-ışını kırınımı) yöntemi ile belirlenmiştir. Organik kirleticilerin katalitik indirgenmesi UV-Vis spektroskopisi takip edilmiştir. Kirliliklerin giderimi, organik kirleticilerin absorbans bantlarındaki değişim ve kirlilik içeren çözeltilerdeki renk değişimleri ile kanıtlanmıştır. Sentezlenen PAC-Ag katalizörünün tekrar kullanılabilirlik potansiyeli, belirlenen reaksiyon parametreleri altında 2-nitroanilin'in katalitik indirgenmesi üzerinde araştırılmıştır. Ürün filtrasyon yöntemi ile reaksiyon ortamından geri kazanılmış, su ve etanol ile yıkandıktan sonra 4 ardışık tepkimede aktivitesini kaybetmeden tekrar tekrar kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbon obtained from the carbonization of rice husks grown in Boyabat District of Sinop Province at high temperature was activated with water vapor and was doped with silver. The obtained silver-catalyzed activated carbon was used in the catalytic reduction of nitro aromatic organic compounds and organic dyes. The structure of the obtained activated carbon was examined by SEM (Scanning electron microscope), the pore characterization of the material was carried out by BET (Brunauer-Emmet-Teller). In addition, the presence of silver in the structure was determined by XRD (X-ray diffraction) method. Catalytic reduction of organic pollutants was followed by UV-Vis spectroscopy. The removal of pollutants was proven by the change in absorbance bands of organic pollutants and color changes in solutions containing pollution. The reusability potential of the synthesized PAC-Ag catalyst was investigated on the catalytic reduction of 2-nitroaniline under the determined reaction parameters. The product was recovered from the reaction medium by filtration method, and after washing with water and ethanol, it was observed that it could be used repeatedly in 4 consecutive reactions without losing its activity.