Ev tipi atık su hidrojen dönüşüm cihazı
Domestic type waste water hydrogen transformation device
  1. Tez No: 917108
  2. Yazar: HAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖKREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Modern toplumların kalkınması ve sürdürülebilirliğin sağlanması açısından değerlendirildiğinde enerji, önemli bir yere sahiptir. Fosil yakıtların kullanımının yol açtığı çevresel zararlar, sınırlı doğası ve sera gazı emisyonları, uzun vadede enerji güvenliğini tehdit eden unsurlar olarak ifade edilmektedir. Araştırmalar, kullanılacak enerji kaynaklarının hem yenilenebilir hem de çevre dostu olmasının, sürdürülebilir bir gelecek için önemli olduğunu göstermiştir. Hidrojen gazı yüksek enerji yoğunluğu, temiz yanma özellikleri ve çok yönlü kullanım alanlarına sahip olması nedeniyle potansiyel enerji taşıyıcısı olarak nitelendirilebilir. Bilimsel çalışmalarda hidrojenin üretimi, depolanması ve kullanımına dair farklı yöntemler araştırılmakta, atık su gibi düşük maliyetli kaynaklardan hidrojen elde etmek için yenilikçi çözümler geliştirilmektedir. Bu çalışmada, atık sulardan hidrojen üretimini sağlamak ve elektrolize olmuş suyun yeniden değerlendirilmesi gibi konular üzerinde yoğunlaşılmıştır. Özellikle sanayi bölgelerinde ortaya çıkan atık suların kimyasal madde kullanmadan ayrıştırılması ve elektroliz sürecinde hidrojen üretilmesi çevresel sürdürülebilirlik açısından önem taşımaktadır. Endüstriyel atık suların yanı sıra, evlerden çıkan atık suların da potansiyel enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi mümkündür. Bu tezde evlerde oluşan atık suların, tasarlanan hidrojen cihazına yönlendirilerek ayrıştırılması ve bu işlemden elde edilen hidrojenin yakıt, ısınma ve elektrik enerjisi üretiminde kullanımı üzerine durulacaktır. Ayrıca bu cihazın tasarım aşamaları, kullanılan malzemeler, cihazın çalışma prensipleri, kontrol programı, elektrolize olan suyun analizi, üretilen hidrojenin kullanılabilirliği ve tüketilen elektrik enerjisi konuları ayrıntılı bir şekilde açıklanacaktır. Çalışmanın sonucunda, hidrojenin çevresel etkileri azaltma potansiyeli ile birlikte enerji güvenliği ve verimliliğine katkıda bulunacak bir çözüm sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy has an important place in the development and sustainability of modern societies. The environmental damage caused by the use of fossil fuels, their finite nature and greenhouse gas emissions are considered as threats to energy security in the long term. Research has shown that it is important for a sustainable future that the energy sources to be used are both renewable and environmentally friendly. Hydrogen gas can be characterized as a potential energy carrier due to its high energy density, clean combustion properties and versatile uses. Scientific studies are investigating different methods for the production, storage and utilization of hydrogen, and innovative solutions are being developed to obtain hydrogen from low-cost sources such as wastewater. In this study, it has been focused on issues such as hydrogen production from wastewater and reuse of electrolyzed water. Especially the separation of wastewater generated in industrial zones without the use of chemicals and the production of hydrogen in the electrolysis process is important for environmental sustainability. In addition to industrial wastewater, wastewater from households can also be utilized as a potential energy source. This thesis will focus on the separation of wastewater from households by directing it to the designed prototype hydrogen device and the use of the hydrogen obtained from this process in fuel, heating and electrical energy production. In addition, the design stages of this device, the materials used, the working principles of the prototype, the control program, the analysis of the electrolyzed water, the analysis of the hydrogen produced and the electrical energy consumed will be explained in detail. At the end of the study, it is aimed to present a solution that will contribute to energy security and efficiency along with the potential of hydrogen to reduce environmental impacts.