Ultraviyole teknolojisi (UV-C) ile atık çay lifinden sürdürülebilir nişasta bazlı ambalaj filmi tasarımı ve taze et ambalajında kullanım olanaklarının araştırılması
Design of sustainable starch-based packaging film from tea fiber waste with ultraviolet technology (UV-C) and investigation of possibilities of use in fresh meat packaging
- Tez No: 917147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE UYARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Biyopolimer filmlerin mekaniksel, bariyer ve fonksiyonel özelliklerini güçlendirmek amacıyla yapılan bu tez çalışmasında yeşil bir teknoloji olan ultraviyole C ışık (UV-C) uygulaması ile çay lifinden sürdürülebilir, çevre dostu ambalaj materyallerinin tasarımının gerçekleştirilmesi ve taze etin geliştirilen sürdürülebilir filmler ile ambalajlanarak kalite özelliklerinin irdelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda nişasta bazlı biyopolimer filmlerin üretiminde farklı güçlerde (8W ve 11W) sabit sürede (60 dk) UV-C uygulaması ve farklı oranlarda (%10 ve %15) çay lifi kullanılarak ambalaj malzemelerinin fiziksel, mekaniksel ve fonksiyonel özellikleri irdelenmiş ve depolama boyunca (+4°C'de 10 gün) taze etin raf ömrü üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to design sustainable, environmentally friendly packaging materials from waste tea fiber by ultraviolet (UV-C) application, which is a green technology, and to examine the quality characteristics of fresh meat by packaging it with the developed sustainable films. For this purpose, the physical, mechanical and functional properties of the packaging materials were investigated by using UV-C application at different powers (8W and 11W) for a fixed time (60 min) and different ratios (10% and 15%) of waste tea fiber in the production of starch-based biopolymer films and their effects on the shelf life of fresh meat during storage (10 days at +4°C) were investigated.