Kronik ayak bileği instabilitesi olan amatör sporcularda denge eğitimi ve dinamik nöromüsküler stabilizasyon eğitimin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of balance training and dynamic neuromuscular stabilization training in amateur athletes with chronic ankle instability
- Tez No: 917162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ERGEZEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmamızın amacı, denge ve dinamik nöromüsküler stabilizasyon eğitiminin kronik ayak bileği instabilitesi (KABİ) olan amatör sporcularda fonksiyonellik, instabilite şiddeti, kuvvet, propriosepsiyon, stabilizasyon, denge, reaksiyon zamanı ve performans üzerine etkisini belirlemek ve karşılaştırmaktı. Otuz altı katılımcının tamamladığı çalışmamızda, bireyler konvansiyonel eğitim grubu (KEG), dinamik nöromüsküler stabilizasyon eğitimi grubu (DNSG) ve denge eğitimi grubuna (DEG) randomize edildi. Katılımcılara 6 haftalık egzersiz eğitimi verildi. Çalışma başlangıcında, 6 haftalık eğitimden sonra ve çalışma başlangıcından 12 hafta sonra katılımcılar ayak bileği fonksiyon yeterliliği, fonksiyonel instabilite şiddeti, kuvvet, propriosepsiyon, stabilizasyon, denge, reaksiyon zamanı ve performans açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine and compare the effects of balance and dynamic neuromuscular stabilization training on functionality, instability severity, muscle strength, proprioception, stabilization, balance, reaction time and performance in amateur athletes with chronic ankle instability (CAI). In this study, which was completed by thirty-six participants, individuals were randomized into the conventional training group (KEG), dynamic neuromuscular stabilization training group (DNSG) and balance training group (DEG). Participants were given 6 weeks of exercise training. At the beginning of the study, after the 6-week training program and 12 weeks after the study began, participants were evaluated in terms of ankle function adequacy, severity of functional instability, muscle strength, proprioception, stabilization, balance, reaction time, and performance.