Kronik ayak bileği instabilitesi olan genç bayan basketbolcularda kinesio tape uygulamasının fonksiyonel performans ölçümleri üzerine etkisi
The effect of ki̇nesi̇o tape appli̇cati̇on on functi̇onal performance measurements i̇n young female basketball players wi̇th chroni̇c ankle i̇nstabi̇li̇ty
- Tez No: 431787
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ A. YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma kronik ayak bileği instabilitesi (KAİ) olan ve olmayan bayan basketbolcularda, Kinesio Tape uygulamasının fonksiyonel performansa etkisini araştırmak üzere planlandı. Alt yapıda oynayan; ayak bileği instabilitesi bulunmayan (n=16) ve kronik ayak bileği instabilitesi bulunan (n=15) sporcularla çalışıldı. Kinesio Tape, kontrol grubunda gerim olmadan, instabilite grubunda gerimle uygulandı. Kinesio Tape uygulanmadan önce, uygulandıktan 30 dakika ve 48 saat sonra; dinamometrede (Cybex Humac Norm) 30°/sn ve 120°/sn'de ayak bileği plantar fleksiyon ve dorsifleksiyon kas gücü ve dayanıklılığı, ayak bileği 20° dorsifleksiyon ve plantar fleksiyon eklem pozisyon hissi, denge cihazında (Biodeks Balance System SD) 12-4 seviyeleri arasında dinamik postüral stabilite, Jumpmetre ile vertikal sıçrama yükseklikleri ölçüldü. Sonuçlar istatistiksel olarak SPSS 19 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of Kinesio Tape (KT) on functional performance of the female basketball players with and without chronic ankle instability (CAI). The players had ankle instability (n=15) and didn't have ankle instability (n=16), were enrolled. KT was applied with tension in the instability group and without tension in the control group. Before KT application, 30 minutes and 48 hours after application; muscle strength and endurance were tested in plantar flexion and dorsiflexion of ankle and joint position sense was measured in ankle dorsiflexion and plantar flexion in dynamometer. Dynamic postüral stability was evaluated between the levels of 12-4 by balance system. Vertical jumping heights were measured by jumpmeter. The results were statistically assessed by SPSS 19 version.