Talus osteokondritis dissekans'ın (OCD) artroskopik tedavisinin kısa dönem klinik ve fonksiyonel sonuçları
Short-term clinical and functional results of arthroscopic treatment of talus osteochondritis dissequence (OCD)
  1. Tez No: 917167
  2. Yazar: ŞİNASİ AKATAY
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET AKİF ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Talus OCD tedavi planlamasında kullanılabilen birden fazla cerrahi teknik bulunmaktadır. Kullanılan her ameliyat yönteminin muhakkak birbirinden farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu çalışmada küçük ve orta boyutlu talus osteokondral lezyonlarının tedavisinde en sık başvurulan yöntem olan“mikrokırık ve beraberinde skaffold uygulama”tekniğini artroskopik olarak uyguladığımız hastaların prospektif olarak 3-6 aylık takibindeki klinik ve fonksiyonel sonuçlarını araştırmayı amaçladık Gereç ve Yöntem: Eylül 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında küçük ve orta boyutlu talus OCD nedeniyle cerrahi tedavi kararı alınan 22 hastaya“mikrokırık ve beraberinde hücresiz çatı implantı (skaffold) uygulama”tekniği kullanılarak ameliyat edildi. Hastalar prospektif şekilde takip edildi, ameliyat öncesi ve ameliyet sonrası klinik ve fonksiyonel değerlendirme için VAS skoru ve AOFAS skoru hesaplanarak yapılmıştır. Bulgular: Küçük ve orta boyutlu talus OCD tanısı olan 22 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir. 22 hastanın tamamına aynı teknik ile artroskopik olarak mikrokırık yapılmış ve beraberinde hücresiz çatı implantı (skaffold) uygulanmıştır. Hastaların 9'u kadın, 13'ü erkek; yaş ortalaması 34,3'tür. Ameliyat sonrası 3. ay ve 6. aylardaki VAS ve AOFAS skorlarının tüm hastalarda ameliyat öncesi döneme göre istatistiksel olarak anlamlı iyileşme olduğu görülmüştür (p0,05). Yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, yaşadığı çevre gibi etmenlerin iyileşme üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: There are multiple surgical techniques that can be used in talus OCD treatment planning. Each surgical method used certainly has different advantages and disadvantages. In this study, we aimed to investigate the clinical and functional results of patients who applied the“microfracture and scaffold”technique, which is the most frequently used method in the treatment of small and medium-sized talus osteochondral lesions, prospectively in 3-6 months follow-up. Material and Method: Between September 2023 and January 2024, 22 patients who were decided to undergo surgical treatment due to small and medium-sized talus OCD were operated using the“microfracture and scaffold”technique. The patients were followed up prospectively, and VAS scores and AOFAS scores were calculated for preoperative and postoperative clinical and functional evaluation. Results: 22 patients diagnosed with small and medium sized talus OCD were evaluated prospectively. All 22 patients underwent arthroscopic microfracture with the same technique and a cell-free scaffold implant was applied. 9 of the patients were female and 13 were male; mean age was 34.3 years. It was observed that VAS and AOFAS scores at 3 and 6 months after surgery showed statistically significant improvement compared to the preoperative period in all patients (p0.05). It was observed that factors such as age, gender, smoking, and living environment did not have a significant effect on recovery.