İnmeli Hastalarda Ayak Bileği Plantar Fleksör Kas Spastisitesinde Yüksek Yoğunluklu Lazer Tedavisinin Etkinliği
Effectiveness of High-Intensity Laser Therapy on Ankle Plantar Flexor Muscle Spasticity in Stroke Patients
  1. Tez No: 917166
  2. Yazar: YUNUS EMRE BİLDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUĞBA ATAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: İnmeli hastalarda ayak bileği plantar fleksör kas spastisitesi için uygulanan yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin (HILT) spastisite, eklem hareket açıklığı (EHA), ağrı, kas kalınlığı, fonksiyonel ambulasyon ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğini araştırmaktır. Gereç- Yöntem: Çalışma çift kör randomize sham kontrollü olarak planlandı. Üçüncü basamak bir üniversite rehabilitasyon hastanesinin inme rehabilitasyon ünitesinde yatan ve etkilenen tarafta alt ekstremite plantar fleksör kas spastisitesi Modifiye Ashworth Skalası'na (MAS) göre >1 olan ve spastisite ilişkili ağrı vizüel analog skala (VAS) >3 olarak tarifleyen 22 inmeli hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar HILT ve sham=taklit grubu olmak üzere 2 gruba randomize edildi. HILT grubuna 3 hafta haftada 3 gün toplam 9 seans gastroknemius kası üzerine yüksek yoğunluklu lazer tedavisi uygulandı. Taklit grubuna ise aynı seans ve sürede taklit lazer uygulandı. Ek olarak bütün hastalar 6 hafta boyunca geleneksel rehabilitasyon programına alındı. Hastalar tedavi öncesi (0.hafta), lazer tedavisi bitimi (3. hafta) ve rehabilitasyon programının bitiminde (6.hafta) olmak üzere 3 kez değerlendirildi. Çalışmada sonuç ölçütü olarak 10 Metre Yürüme Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, VAS, ayak bileği eklem hareket ölçümü, MAS, ultrason ile gastroknemius medial kısım kas kalınlığı ölçümü ve İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the efficacy of high- intensity laser therapy (HILT) on spasticity, range of motion (ROM), pain, muscle thickness, functional ambulation, and quality of life in stroke patients with ankle plantar flexor muscle spasticity. Materials and Methods: The study was designed as a double-blind, randomized, sham-controlled trial. A total of 22 patients who had experienced a stroke and were undergoing rehabilitation at a tertiary university hospital were included in the study. These patients exhibited lower extremity plantar flexor muscle spasticity (Modified Ashworth Scale, MAS >1) and spasticity-related pain (Visual Analog Scale, VAS >3) on the affected side. The patients were randomly assigned to one of two groups: a HILT group and a sham group. The HILT group underwent high-intensity laser therapy targeting the gastrocnemius muscle over a 3-week period, with 3 sessions per week, for a total of 9 sessions. The placebo laser therapy was administered to the sham group in accordance with the same session and duration parameters as the HILT group. Furthermore, all patients participated in a conventional rehabilitation program for a period of six weeks. Evaluations were conducted at three time points: before the treatment (week 0), at the end of the laser therapy (week 3), and at the end of the rehabilitation program (week 6). Outcome measures included the 10-Meter Walk Test, Timed Up and Go Test, VAS for pain, ankle range of motion (ROM), MAS, ultrasound measurements of gastrocnemius medial head muscle thickness, and the Stroke-Specific Quality of Life Scale. Results: A comparison of the HILT group with the sham group revealed a notable decline in pain scores, accompanied by enhancements in ambulation abilities and quality of life. These benefits were sustained for a minimum of three weeks. No significant difference was observed between the groups with regard to range of motion, ankle flexor muscle spasticity, or gastrocnemius medial head muscle thickness. Conclusion: The addition of HILT to conventional rehabilitation protocols has been demonstrated to reduce spasticity-related pain and improve ambulation skills and quality of life in stroke patients with ankle flexor muscle spasticity. Nevertheless, the superiority of HILT with regard to spasticity, as evaluated by the Modified Ashworth Scale (MAS), and in terms of ankle range of motion and muscle thickness has yet to be substantiated. The efficacy of HILT in patients without spasticity-related pain remains inconclusive, necessitating further investigation.