İnsan kaynakları 4.0 bağlamında dijital okuryazarlığın, dijital dönüşüme etkisi
The impact of digital literacy on digital transformation in the context of human resources 4.0
- Tez No: 917176
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küreselleşmenin hız kazanması, teknolojik iyileştirmeleri de beraberinde getirmiştir. Teknolojik ilerlemeler bireylerin birbirleri ile daha yakın hale gelmelerine olanak sunmuştur. Hayatın her alanında dijital gelişmelerin bir katkısı vardır. Dijital gelişmeler kamu ve özel sektörde de kendini göstermektedir. Dijital teknolojiler sayesinde kamu ve özel sektör kuruluşlarında yapılan işlemler hız kazanmıştır. Özellikle insan kaynakları yönetimi (İKY) bağlamında oldukça fazla katkısı olduğu görülmektedir. Dijitalleşmeyle beraber insanların dijital okuryazarlık düzeylerinde artış olması, kurumların dijital dönüşüm faaliyetlerini yaşama geçirmelerini zorunlu kılmıştır. Firmalar, yeni teknolojilere gün geçtikçe daha fazla yatırım yapmakta ve bu sebeple personeller yetkinliklerini geliştirmek ve değişime ayak uydurmak durumunda kalmaktadırlar. Dijital dönüşüm ve dijital okuryazarlık, dijital güvenlikten internette doğru arama yapmaya, dijital stratejileri ve planlamaları yapmaktan, uzaktan çalışmaya kadar sivil toplum örgütlerinin dijital dönüşüm ve dijitalleşme süreçlerinde gereksinim duydukları yetileri geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışma yaşamının dijital dönüşümünde, dijital okuryazarlık oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Günümüzde pek çok iş modeli ve iş süreci dijital hale gelmektedir. Söz konusu değişim, firmaların daha esnek, verimli ve yenilikçi olmalarına olanak sunmaktadır. Bu değişimin başarılı olması için personellerin dijital teknoloji ve araçları etkili bir şekilde kullanması gerekmektedir. Özellikle dijital okuryazar bireylerin yeni teknolojilere daha hızlı ve kolay bir şekilde adapte olduğunu söylemek mümkündür. Bu bakımdan dijital okuryazarlık, firmaların dijital dönüşüm stratejilerinin yapı taşını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı insan kaynakları 4.0 bağlamında dijital okuryazarlığın dijital dönüşüme etkisini saptamaktır. Bu bağlamda dijital çağ, dijital dönüşüm süreçleri, dijital dönüşüm çeşitleri, dijital dönüşüm faydaları, dijital dönüşüme ilişkin zorluklar ve karşılaşılan engeller, dijital okuryazarlık ve ilgili modeller, dijital teknolojilerin insan kaynakları dönüşümündeki rolü, insan kaynakları 4.0 SMACI ve 4.0'a etkisi gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The acceleration of globalization has also brought technological improvements. Technological advances have enabled individuals to become closer to each other. Digital developments have a contribution in every aspect of life. Digital developments also manifest themselves in the public and private sectors. Thanks to digital technologies, transactions in public and private sector organizations have gained speed. It is seen that it contributes a lot especially in the context of human resources management (HRM). The increase in people's digital literacy levels with digitalization has made it necessary for organizations to implement digital transformation activities. Firms are investing more and more in new technologies day by day, and for this reason, personnel have to improve their competencies and keep up with change. Digital transformation and digital literacy aims to develop the competencies that civil society organizations need in digital transformation and digitalization processes, from digital security to searching the internet correctly, from making digital strategies and planning to remote working. Digital literacy plays an important role in the digital transformation of working life. Today, many business models and business processes are becoming digitalized. This change allows companies to be more flexible, efficient and innovative. For this change to be successful, employees need to use digital technologies and tools effectively. It is possible to say that especially digitally literate individuals adapt to new technologies more quickly and easily. In this respect, digital literacy constitutes the building block of firms' digital transformation strategies. The aim of this study is to determine the effect of digital literacy on digital transformation in the context of human resources 4.0. In this context, topics such as digital age, digital transformation processes, types of digital transformation, benefits of digital transformation, challenges and obstacles to digital transformation, digital literacy and related models, the role of digital technologies in human resources transformation, human resources 4.0 SMACI and its impact on 4.0 are discussed.