The psycho-social dimension of Islamophobia
İslamfobinin psiko-sosyal boyutu
- Tez No: 917202
- Danışmanlar: DR. DANİEL NİLSSON DEHANAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King s College London England
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Batı toplumlarında yaşayan Müslümanlar, onlarca yıldır İslamofobiye maruz kalmaktadırlar ve bu önyargının şiddeti, 11 Eylül saldırıları gibi önemli olaylarla birlikte büyük ölçüde yoğunlaşmıştır. Batılı ulusların halkları arasındaki İslam korkusu, medya, etkili kişilerin konuşmaları, filmler ve siyasi tartışmalar gibi dış etkilerle birlikte artış göstermiştir. Güvenlik ihtiyaçları ile güvensizlik algısının artması, İslam'ın ve Müslümanların Batılı ülkelerde yaşayanların güvenliğine yönelik potansiyel bir tehlike olarak gösterilmesine yol açmıştır. Bunun sonucunda ise Batı ülkelerinde İslamofobik saldırılarda önemli bir artış yaşanmıştır. Kamuoyunun da şahit olduğu bu saldırılar, özellikle vahşice gerçekleştirilmiş ve kadınlar, hamile kadınlar ile yaşlılar gibi savunmasız bireyleri acımasızca hedef almıştır. İslamofobi'nin psikolojik ve sosyolojik açıdan endişe verici yükselişi yeterince ele alınmamaktadır. Bu olağanüstü düzeydeki İslamofobi, Müslümanları savunmasız hale getirerek Batı toplumlarındaki muhtemelen en savunmasız grup olmalarına yol açmıştır. Bu tez kapsamında iki vaka incelenmiştir ve İslamofobi'nin Müslümanlar üzerindeki etkisinin hayatlarını zorlaştırdığı ve başta kadınlar olmak üzere, birçok Müslümanın günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlandığı görülmektedir. İslamofobik saldırıların gerçekliğinin, mağdurlar arasında korku, endişe ve stres hissine yol açtığı görülmektedir. Ayrıca, İslamofobik saldırılar sırasında ve sonrasında insanların kayıtsız kalması, mağdurlara ve toplumun kendine zarar vermektedir. İnsanların, savunmasız bireylere karşı tanık oldukları İslamofobik saldırıları görmezden gelme olasılıkları artık daha yüksektir. Üstelik Müslümanların kendileri de“korku zehirlenmesi”nedeniyle İslamofobik bir saldırıya tanık olduklarında, hiçbir şey yapmama ve korkudan sessiz kalma eğilimindedirler.
Özet (Çeviri)
Muslims living in Western societies have been subjected to Islamophobia for several decades, with the severity of this prejudice being significantly intensified by notable incidents such as the 9/11 attacks. The fear of Islam among natives in Western nations was intensified by external influences such as the media, speeches by influential individuals, films, and political discussions. The rise of perceived safety needs and insecurity led to the portrayal of Islam and Muslims as a potential danger to the safety of those residing in Western countries. As a result, there has been a significant surge in Islamophobic attacks within Western countries. These attacks, which have been witnessed by the public, have been particularly brutal and have targeted vulnerable individuals such as women, pregnant women, and the elderly. The alarming rise in Islamophobia psychologically and sociologically is not being adequately addressed. The extraordinary level of Islamophobia has rendered Muslims vulnerable, making them probably the most vulnerable group in Western societies. Two cases were examined in this dissertation, and it seems the impact of Islamophobia on Muslims has made their lives difficult and many Muslims, women in particular, struggle to conduct their daily lives. The reality of Islamophobic attacks seems to create feelings of fear, anxiety, and stress among the victims. In addition, people's stolidity during and after Islamophobic attacks hurts the victims and society itself. People are now more likely to ignore Islamophobic attacks, even when they are witnessing them against vulnerable individuals. Moreover, Muslims themselves are also likely to do nothing and keep silent for fear when they witness an Islamophobic attack, due to“fear poisoning”.