Genelev kadınlarının psikososyal iyi oluşlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Inspection of factors effecting the psycho-social well-being of brothel ladies
- Tez No: 493554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç:Bu çalışma, fuhuş sektöründe çalışan genelev kadınlarının psikososyal durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem:Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırmada hem nicel hem nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı karma yöntem esas alınmıştır. Araştırmada, kadınların psikososyal iyi oluşlarının kişilik özellikleriyle olan ilişkisini belirlemek amacıyla niceliksel yöntem kullanıldı. Hayat kadını olarak çalışmanın yarattığı psikososyal sorunları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla ise duygu, düşünce ve deneyimlerini değerlendirmek üzere niteliksel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın verileri için, Kişisel Bilgi Formu, Psikososyal İyi Oluş Ölçeği ve Eysenck Kişilik Anketi-Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Formu kullanılmıştır. Aydın İli'nde bulunan 3 genelevde kayıtlı çalışan 46 kadın ile çalışıldı. Araştırmada elde edilen tüm sonuçlar çift yönlü olarak sınanmıştır. Bulgular:Çalışmanın nicel verilerine göre, Kişilik Ölçeğide diğer alt boyutlar arasında en yüksek ortalama“Yalan”alt boyutu (4,54±1,42), Psikolojik iyi oluşlarına bakıldığında ise; en yüksek ortalamanım“Özerklik”olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is made to understand the psycho-social state of brothel ladies who work in the area of prostitution. Methods: In this study which is made to be definitive/descriptive, a mixed research method is used which includes both qualitative and quantitative methods.Quantitative methods are used to define the relation between psycho-social well-being and personality characteristics of the ladies and qualitative methods are used for evaluating the emotions, thoughts and experiences to define the psycho-social problems occurred as a consequence of working in the area of prostitution and the factors that trigger those occurrences. Personal Information Form, Psycho-Social Well Being Scale and Eysenck Personality Survey-Evaluated and Shortened Form is used for gathering the necessary data in this study. 46 ladies who are registered in 3 different brothels in Aydın Province has been participated in this study. All the outcomes which gathered by this study are dually tested.