Acil serviste üst gastrointestinal kanama tanısı alan hastalarda serum diamin oksidaz düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum diamine oxidase levels in patients diagnosis of upper gastrointestinal system bleeding in the emergency department
  1. Tez No: 917225
  2. Yazar: EZGİ SEVGİ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Akut gastrointestinal kanama, hastane yatışı gerektiren, yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkili olabilen acil bir durumdur. Gastrointestinal sistemin kanama lokalizasyonuna bağlı olarak treitz ligamentinin proksimalinden kaynaklanan kanamalar üst, ligamentin distalinden kaynaklanan kanamalar ise alt gastrointestinal sistem kanaması olarak tanımlanmaktadır. Gastrointestinal sistem kanamasından şüphelenildiğinde detaylı bir anamnez, vital bulguların değerlendirilmesi, rektal muayeneyi de içeren genel fizik muayene ve çeşitli laboratuvar testleri tanısal süreçte önem arz etmektedir. Acil servislerde üst gastrointestinal kanama tanısı alan hastalarda erken kan transfüzyon ihtiyacı, endoskopik müdahale ve cerrahi işlemi öngörebilecek; aynı zamanda yatış ve müdahale gerektirmeyen, tekrar kanama ihtimali çok düşük riskli olan hasta gruplarını belirleyerek, morbidite ve mortalite tayininde yol gösterici parametrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Serum diamin oksidaz enzimi bağırsak mukozal hasarını erken bir aşamada yansıtan ve bağırsak savunma fonksiyonunun bozulduğu durumları etkin bir şekilde gösteren enzimdir. Çalışmamızda 04.06.2024 ve 15.08.2024 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Acil Servisi'nde üst gastrointestinal sistem kanama tanısı alarak çalışma kriterlerimize uyan ve damar volüm durumuna göre iki gruba ayrılan 56 hasta ile 28 sağlıklı gönüllünün demografik verileri, klinik bulguları, laboratuvar testleri ve serum diamin oksidaz seviyeleri incelenmiş; bu verilerin hastalığın şiddeti ve mortalite tayini üzerinde etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda yaş ortalamaları Grup I'de 65,23±15,9, Grup II'de 72,65±9,86 olarak elde edilirken sağlıklı grupta 59,54±17,12 olarak belirlendi. Medyan serum diamin oksidaz değerleri Grup I'de 6,1 (5,1-17,45), Grup II'de 36,55 (30,6-44,18) ve Grup III'te 14,55 (5,88-18,05) olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Acute gastrointestinal bleeding is an emergency condition that requires hospitalization and can be associated with high morbidity and mortality. Depending on the bleeding location in the gastrointestinal system, bleeding originating from the proximal part of the ligament of Treitz is defined as upper gastrointestinal bleeding, while bleeding originating from the distal part of the ligament is defined as lower gastrointestinal bleeding. When gastrointestinal bleeding is suspected, a detailed history, evaluation of vital signs, general physical examination including rectal examination, and various laboratory tests are important in the diagnostic process. There is a need for guiding parameters in determining morbidity and mortality by determining the need for early blood transfusion, endoscopic intervention and surgical procedure in patients diagnosed with upper gastrointestinal bleeding in emergency departments; and also determining patient groups that do not require hospitalization and intervention and have a very low risk of rebleeding. Serum diamine oxidase enzyme is an enzyme that reflects intestinal mucosal damage at an early stage and effectively shows the situations in which intestinal defense function is impaired. In our study, between the dates 04.06.2024 and 15.08.2024, the demographic data, clinical findings, laboratory tests and serum diamine oxidase levels of 56 patients diagnosed with upper gastrointestinal system bleeding who met our study criteria and were divided into two groups based on vascular volume status, as well as 28 healthy volunteers, were examined at the Emergency Department of Trakya University Medical Faculty Health Application and Research Center. The impact of these data on disease severity and mortality determination was investigated. In our study, the mean age was 65.23±15.9 in Group I, 72.65±9.86 in Group II, and 59.54±17.12 in the healthy group. Median diamine oxidase enzyme values were 6.1 (5.1-17.45) in Group I, 36.55 (30.6-44.18) in Group II, and 14.55 (5.88-18.05) in Group III.