Ambient noise seismic interferometry through surface seismic d ce seismic data acquisition vs zero-offse tion vs zero-offsetvertical seismic profiling (VSP)
Yüzey sismik veri toplama karşısında sıfır-offset düşey sismik profil (VSP) yoluyla ortam gürültüsü sismik interferometri tekniğinin uygulanması
- Tez No: 917227
- Danışmanlar: DR. ROOHOLLAH ASKARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Michigan Technological University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ortam Gürültüsü Sismik İnterferometri (ANSI) metodu, yerel veya telesismik depremler, dalgalar, rüzgar, bir rezervuarda meydana gelen kırılma ve çatlama hareketi gibi bilinmeyen bir kaynaktan çıkan pasif gürültüyü yeraltı görüntüsü elde etmek amacıyla kullanır. ANSI; deprem mühendisliği, tam zamanlı (time-lapse) görüntüleme, kuyu sismolojisi ve sismik araştırmalar dahil olmak üzere, farklı disiplinlerde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Geleneksel aktif sismik araştırmalarla kıyaslandığında, bu yöntem dinamit veya vibrosismik gibi hiçbir aktif kaynak kullanılmadığı için, maliyet etkinliği avantajı sunmaktadır. Yüzey dalgası ANSI'den umut verici sonuçlar elde edilmiş olsa da, cisim dalgasına ANSI uygulanması hala zordur. Bu zorluğun bir kısmı yüzey dalgaları ile kıyaslandığında, cisim dalgasının doğal genliğinin daha düşük olmasından kaynaklanabilir. Cisim üzerinde uygulanan ANSI metodunun geliştirilmesi için sismik verilerin işlenmesi ve toplanmasını esas alan çok sayıda metodoloji önerilmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, sıfır-offset düşey sismik profilin(VSP) geleneksel yüzey sismik veri toplamaya dahil olması halinde ANSI araştırmalarında yeraltı ile ilgili ek bilgi sağlayıp sağlayamadığı sorusuna bir yanıt vermektir. Bu nedenle, ben ANSI'den cisim dalgası verilerini elde etmek için, yüzey sismik ve sıfır-offset VSP veri toplama olmak üzere iki farklı veri toplama tekniğini değerlendirdim. ANSI sonuçlarına ilişkin olarak bu veri toplama yaklaşımlarının her birini değerlendirmek amacıyla, üç farklı jeolojik model(daha homojen olandan (basit) daha karmaşığa doğru) yarattım. Buna ek olarak, her bir jeolojik model için, sonlu farklar metodunu kullanarak, farklı gürültü kaynakları ve gürültü sınırlarının bulunduğunu varsaydım. Yansıtma yanıtlarını geri kazandıktan sonra, yüzey sismik ve sıfır-offset VSP için elde edilen sonuçlar sentetik sismogram ile kıyaslandı. Elde edilen sonuçlara göre, jeolojik yapı homojen olduğunda (örneğin düz katmanlaşma), kaynak dağılımı geniştir, nokta kaynağı sayısı yüksektir ve yüzey sismik veri toplama VSP ile kıyaslandığında daha iyi bir yeraltı görüntüsü sağlamaktadır. Ancak, jeolojik yapı karmaşıklaştığında, kaynak dağılımı daralır, kaynak sayısı sınırlanır ve VSP metodu yüzey sismik metodunun tanımlayamadığı bazı katmanları tespit edebilir. Oysa, çalışmamda gösterdiğim üzere, iki metodun sonucunu birleştirerek, yüzey katmanları hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabiliriz. Diğer bir deyişle, iki metot birbirini tamamlar. Bu nedenle, ben cisim dalgası ANSI uygulaması için yüzey sismik ve sıfır-offset VSP veri toplamanın eş zamanlı olarak kullanılmasını öneriyorum.
Özet (Çeviri)
Ambient noise seismic interferometry (ANSI) is a method that uses passive noise created by unknown sources such as local or teleseismic earthquakes, waves, wind, fracturing and fault movement in a reservoir to obtain an image of subsurface. ANSI has been used in some various disciplines, including earthquake engineering, time-lapse monitoring, borehole seismology and seismic exploration for years. Compared to conventional active seismic surveys, it is advantageous in terms of cost-efficiency as no active source such dynamite or vibroseis is used. Although many promising results have been obtained from surface wave ANSI, body wave ANSI is still challenging. Such a challenge might stem from the inherent lower amplitude of the body waves compared to the surface waves. To improve body ANSI, many methodologies based on seismic data processing and acquisition have been proposed. The main objective of this study is to answer this question whether the zero-offset vertical seismic profiling (VSP) can provide additional information of subsurface in ANSI surveys if it is included along the conventional surface seismic data acquisition. Thus, I evaluate two different data acquisition techniques, surface seismic and zero-offset VSP data acquisitions for recovering body wave data from ANSI. To assess each of these data acquisition approaches on ANSI results, I created three different geological models (from more homogenous (simple) to more complex). In addition, for each geological model, I assumed different numbers of noise sources and noise boundaries using the finite-difference method. After retrieving reflection responses, the results obtained for surface seismic and zero-offset VSP were compared with the synthetic seismogram. According to the results, when the geology is homogeneous (i.e., flat layering), the source distribution is wide and the number of point sources is high, the surface seismic data acquisition offers a better image of subsurface compare to VSP. However, once the geology becomes more complex, the source distribution is narrow, and the number of sources is limited, the VSP method can detect some of layers that have not been identified by the surface seismic method. Nevertheless, as I show, by combining the results from the two methods, we can obtain a better idea about subsurface layering. In other words, the two methods can complement each other. Thus, I propose the simultaneous surface seismic and zero-offset VSP data acquisitions for body wave ANSI.