The effects of shyness on conversational contingency mediated by risk aversion in early and middle childhood
Erken ve orta çocukluk dönemlerinde riskten kaçınmanın aracılık ettiği utangaçlığın konuşma olasılığı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 917228
  2. Yazar: BEYZA ZAHİDE ÜBEYLİ
  3. Danışmanlar: DR. MATT HİLTON, DR. JANNY STAPEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit Maastricht
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Çocuklar farklı mizaç özelliklerine sahiptirler ve söz konusu farklı özellikleri konuşma becerileri üzerinde, özellikle de yabancı oldukları sosyal etkileşimlerde önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışma, bir mizaç özelliği olarak utangaçlığın daha düşük konuşma becerileri ile ilişkili olup olmadığını ve bu ilişkiye erken ve orta çocukluk dönemlerindeki karar verme stillerinin aracılık edip etmediğini araştırmaktadır. Önceki çalışmalar, bu yapıları bir arada incelememiş olmaları yönüyle önemli derecede sınırlılık göstermektedir. Mevcut çalışma ise utangaç çocukların konuşma becerilerini test etmek için Konuşma Olasılık Görevini ve karar verme stillerini değerlendirmek için Aç Eşek Görevi'nin (HDT) teorik ve pratik sonuçlarını izlemektedir. Üç ila dokuz yaş arası çocuklar (n = 57), ebeveynleri ve öğretmenleri tarafından Çocuk Davranış Anketi'nin (CBQ) utangaçlık alt ölçeği üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca, her çocuk konuşma yeteneklerini ölçmek için yarı yapılı iki konuşma olasılığı görevine ve karar verme stillerini (riskten kaçınma - risk alma) değerlendirmek için bilgisayarlı aç eşek oyununa katılmıştır. Arabuluculuk analizinin genel sonuçları, utangaçlık ve konuşma olasılığı arasındaki dolaylı ilişkiye riskten kaçınmanın aracılık etmediğini göstermiştir. Bununla birlikte şu da ilginçtir ki; öğretmenler tarafından bildirildiği üzere, çocukların utangaçlık seviyeleri arttıkça, olasılıklı konuşmaya katılma eğilimlerinin önemli ölçüde azalmaktadır. Bu araştırma, - bildiğimiz kadarıyla şimdiye kadar doğrudan ilişkilendirilmemiş olan - utangaçlık ve konuşma becerileri arasında aracı rol olarak karar verme süreçlerinin entegre edilmesine yönelik ilk adım olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
Children differ in their temperamental traits, which has a crucial impact on their conversational skills especially in unfamiliar social interactions. This study investigates whether shyness as a temperament trait is associated with lower conversational contingency abilities and whether this association is mediated by their decision-making styles in early and middle childhood. A critical limitation of the previously conducted studies is the absence of examining these constructs together. Therefore, the current study follows the theoretical and practical implications of the Conversational Contingency Task to test the conversational abilities of shy children and the Hungry Donkey Task (HDT) to assess their decision-making styles. Three-to-nine years old children (n = 57) were rated on the shyness subscale of the Children's Behaviour Questionnaire (CBQ) by their parents and teachers. Furthermore, each child engaged in two semi-structured conversational contingency tasks to measure their contingent abilities and in a computerized hungry donkey game to assess their decision-making styles (risk averse - risk-taking). The overall results of the mediation analysis indicated that the indirect relationship between shyness and conversation contingency was not mediated by risk aversion. However, an interesting effect is that as children's shyness levels increase, as reported by teachers, the tendency of children to engage in contingent talk decreases significantly. This research can be seen as a first step towards integrating decision-making processes as a mediating role between shyness and conversational contingent abilities, that, to our knowledge, have not been directly linked so far.