Yeni bir popülasyon tabanlı metasezgisel optimizasyon yöntemi: Atış algoritması
A new population-based metaheuristic optimization method: Shooting algorithm
  1. Tez No: 917262
  2. Yazar: ÇAĞRI UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, tüfek atış fenomeninden esinlenilerek yeni bir metasezgisel optimizasyon algoritması olan Atış Algoritması önerilmiş ve literatürde sıklıkla kullanılan optimizasyon algoritmaları ile karşılaştırılarak performans değerlendirmesi yapılmıştır. Atış Algoritması, arama uzayını hedef tahtası olarak ele alır ve optimum çözümü, saçmaların iteratif daralmalarla hedefe yönlendirilmesi metaforuyla arar. Kör atış ile başlangıç popülasyonu oluşturulur, en iyi değerler bulunarak aralarındaki öklidyen mesafe ile yeni atış çapı ve merkezi belirlenerek en iyi değerler etrafında yeni atışlar yapılır. Atış çapı sürekli iyileştirmelerle hedefe doğru daralarak ilerler. Karşılaştırmada Genetik Algoritma, Parçacık Sürü Optimizasyonu, Arı Kolonisi Algoritması ve Balina Optimizasyon Algoritmaları ile literatürde sıklıkla kullanılan farklı tiplerde 16 test fonksiyonu kullanılmıştır. Yapılan analizler ile algoritmaların yakınsama, çözüm hassasiyeti ve tutarlılık performansları incelenmiştir. Tek modlu fonksiyonlarda global optimuma düşük hata oranını ve standart sapmalarla yakınsama sağlanırken çok modlu test fonksiyonlarda rekabetçi sonuçlar vermiştir. Parametrik olmayan istatistiksel analizler sonucunda Atış Algoritması, düşük standart sapma ve yüksek hassasiyet ile birçok test fonksiyonunda diğer algoritmalardan istatistiksel açıdan anlamlı farklarla üstün performans sergilemiştir. Atış Algoritması, genel olarak tutarlı ve güvenilir bir optimizasyon yöntemi olarak değerlendirilmiştir. Özellikle hassasiyet gerektiren fonksiyonlarda etkin bir performans sergilemiştir. Dinamik ve uyarlanabilir mekanizmalarla algoritmanın performansı daha da artırılabilir. Elde edilen sonuçlar, Atış Algoritmasının geniş bir uygulama alanında kullanılabileceğini ve literatüre önemli bir katkı sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel metaheuristic optimization algorithm, inspired by the rifle shooting phenomenon and named the Shooting Algorithm, is introduced and its performance is systematically evaluated in comparison with widely used optimization algorithms in the literature. The Shooting Algorithm conceptualizes the search space as a target board, aiming to identify the optimal solution by iteratively narrowing the spread of“shots”toward the target. The algorithm begins with an initial population generated through random shooting, identifies the best candidate solutions, and subsequently refines the search by generating new shots centered around these best solutions. The radius and center of the new shots are determined based on their Euclidean distances, and the shot radius progressively decreases with each iteration, honing in on the optimal solution. To assess the performance of the Shooting Algorithm, a comprehensive benchmark using 16 test functions commonly employed in the literature was conducted. The algorithm's results were compared against those of Genetic Algorithm (GA), Particle Swarm Optimization (PSO), Bee Colony Algorithm (BCA), and Whale Optimization Algorithm (WOA). Performance metrics, including convergence behavior, solution accuracy, and consistency, were analyzed. The results demonstrated that the Shooting Algorithm achieved low error rates and standard deviations on unimodal functions and produced competitive outcomes on multimodal functions. Non-parametric statistical analyses further indicated that the Shooting Algorithm significantly outperformed other algorithms, displaying superior accuracy and consistency across numerous test functions. In conclusion, the Shooting Algorithm is evaluated as a reliable and robust optimization method, particularly excelling in problems requiring high precision. Its performance can potentially be enhanced through the incorporation of dynamic and adaptive mechanisms. The findings suggest that the Shooting Algorithm is a versatile tool with applications across various domains, representing a noteworthy contribution to the field of metaheuristic optimization.