A survey: Cyber security in connected and automated vehicles
Bağlantılı ve otonom araçlarda siber güvenlik çalışması
- Tez No: 917261
- Danışmanlar: PROF. DR. TANKUT ACARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Otonom araç teknolojilerinin hızla gelişmesi, bu sistemlerin güvenlik gereksinimlerini daha karmaşık hale getirmiş ve araç içi haberleşme ağlarında siber güvenlik tehditlerine karşı güvenlik önlemleri alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu tezde, otonom ve bağlantılı araçlar için siber güvenlik alanında yapılan akademik ve endüstriyel çalışmaları kapsamlı bir şekilde inceleyen bir literatür taraması sunulmaktadır. Çalışmanın temel amacı, otonom araçlarda güvenlik açıklarını tespit edebilmek için geliştirilen anomali tespit yöntemlerini ele almak ve bu yöntemlerin güvenlik açıklarının belirlenmesindeki rolünü değerlendiren akademik çalışmaları kapsamlı bir şekilde sunmaktır. Siber güvenlik alanında akademik ve endüstriyel yaklaşımlar arasındaki farklar ayrıntılı bir şekilde ele alınmakta ve generatif yapay zekâ, makine öğrenimi, yapay zekâ ve anomali tespiti alanlarındaki gelişmelere yönelik bir bakış sunulmaktadır. Ayrıca, otonom araçlarda siber güvenlik kırılganlıklarına dair literatürde geniş yer bulan ve potansiyel risk taşıyan fuzzy, malfunction ve flooding gibi çeşitli saldırı türleri ele alınmakta ve bu tür saldırılara karşı kullanılan önleme yöntemleri değerlendirilmektedir. Çalışmanın devamında çeşitli makine öğrenmesi algoritmaları farklı test yüzdelerine ayrılıp ilgili veri seti üzerinde çalıştırılmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Bu analizler, In-Vehicle Intrusion Detection System Veri seti kullanılarak yapılmış olup, siber saldırılara karşı alınabilecek etkin önlemler üzerinde detaylı bir değerlendirme sunulmaktadır. Bu çalışma, otonom ve bağlantılı araçlar alanında siber güvenlik araştırmalarına kapsamlı bir katkı sunmayı hedeflemekte olup, otonom araçlarda güvenlik açıklarının tespitine yönelik literatürde önemli bir referans oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of autonomous vehicle technologies has made the security requirements of these systems more complex and has made it necessary to take security measures against cybersecurity threats in in-vehicle communication networks. In this thesis, a literature review is presented that comprehensively examines academic and industrial studies in the field of cybersecurity for autonomous and connected vehicles. The main purpose of the study is to address anomaly detection methods developed to detect security vulnerabilities in autonomous vehicles and to comprehensively present academic studies evaluating the role of these methods in determining security vulnerabilities. The differences between academic and industrial approaches in the field of cybersecurity are discussed in detail and an overview is provided regarding developments in the fields of generative artificial intelligence, machine learning, artificial intelligence and anomaly detection. In addition, various types of attacks such as fuzzy, malfunction and flooding, which are widely covered in the literature on cybersecurity vulnerabilities in autonomous vehicles and carry potential risks, are discussed and the prevention methods used against such attacks are evaluated. In the continuation of the study, various machine learning algorithms are divided into different test percentages and run on the relevant data set and presented in tables. These analyses were conducted using the In-Vehicle Intrusion Detection System Dataset, and a detailed assessment is provided on effective measures that can be taken against cyber-attacks. This study aims to make a comprehensive contribution to cyber security research in the field of autonomous and connected vehicles, and to constitute an important reference in the literature on the detection of security vulnerabilities in autonomous vehicles.