Does the dublin 3 regulation present an effective solution forthe EU's refugee problem?
Dublin 3 Tüzüğü AB'nin Mülteci Sorunu için Etkili Bir Çözüm Sunuyor mu?
  1. Tez No: 917263
  2. Yazar: NERİMAN BOZCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMANTHA VELLUTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tezde, temel olarak, sığınma taleplerini incelemekle sorumlu olan Avrupa Birliği üye devletini belirleyen ve bu sorumluluğu bu egemen devletler arasında paylaştıran Dublin 3 Tüzüğü'nün aile birleşimi ve transferlere ilişkin hükümleri ve yargı kararları incelenmiştir. Tez kapsamında, Avrupa Birliği devletlerinin, topraklarında sığınmacıları 'geri göndermeme' ilkesini nasıl uyguladığı gecmişe dönük olarak ele alınmıştır. Her ne kadar Tüzüğün her versiyonu, dibacelerinde 'geri göndermeme' ilkesine atıfta bulunsa da, pratikte, üye devletlerin insan hakları standartlarına üst düzeyde uyum sağlamakta zorlandığı görülmüştür. Dublin 3 Tüzüğü'nün yıllardır tartışma konusu olmasının başlıca nedenlerine ve amacına hizmet edip etmediğine kısaca değinilmiştir. Dublin 3 Tüzüğü ile -yargı kararlarının da katkısıyla- özellikle aile birleşimi hükümlerinde yaşanan gelişmeler analiz edilmiştir. Avrupa'nın yüksek mahkemelerinin, uluslararası hukukta son yıllarda gözlemlenen parçalanmanın (fragmentation) da etkisiyle, insani perspektiften verdiği kararların etkisi vurgulanmıştır. Son olarak, Tüzüğün reformuna iliskin devam eden çalışmaların etkili olup olmadıkları ele alınmıştır. Kelime Sayısı: 10.499
Özet (Çeviri)
Within the context of the dissertation, provisions regarding the family reunion and transfers of the Dublin 3 Regulation which mainly determines the responsible EU member state for receiving asylum claims and allocates this responsibility between these sovereign states was examined. Within the dissertation, how the EU applied the principle of non-refoulement in its territory was examined retrospectively with outstanding examples of case-law. Although each version of the Dublin Regulation referred to the principle of non-refoulement in their preamble, in practice, member states were strained to perform on par with the human rights standards determined by the Treaties and realized by the supreme courts of Europe. Within the dissertation, the major reasons why Dublin 3 Regulation has been a matter of debate for years and whether it is fit-for-its-purpose were scrutinized. The improvements introduced with the Dublin 3 Regulation especially in the family reunification provisions were analysed with the contribution of case-law. Along with the effects of fragmentation in international law observed in the last decades, the role of supreme courts was emphasized from humanitarian perspective. Lastly, the ongoing reform studies of the Regulation was addressed in regard of efficiency. Word Count: 10.499