Kadın girişimciliği ve kadın istihdamı ilişkisi: Devlet destekleri bağlamında bir araştırma
The relationship between women's entrepreneurship and women's employment: A research i̇n the context of state supports
  1. Tez No: 917265
  2. Yazar: BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de devlet desteklerinin kadın girişimciliği ve kadın istihdamına etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Çalışmada, iş gücü piyasasında kadının, girişimcilik ekosisteminde kadın girişimciliği ve kadın istihdamına etkisi analiz edilirken, kadınların işgücüne katılımını teşvik eden yasal düzenlemeler, hükümet programları, kalkınma planları ve orta vadeli programlar değerlendirilmiştir. Kapsamlı bir veri toplama süreci ile gerçekleştirilen bu araştırmada, kadın girişimcilere yönelik devlet destekleri, kadın girişimcilerin sektörel dağılımları, eğitim durumları, devletten beklentileri ve iş yerlerine aldıkları ilk çalışanın cinsiyetine ilişkin inceleme yapılmıştır. Çalışmanın metodolojik temeli, hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla oluşturulmuştur. AK Parti Kadın Kolları'nın“Kadın Emeği Türkiye'nin İstikbali”programı katılımcılarından yararlanılarak oluşturulan bir veri tabanı üzerinden, 384 kadın girişimciyle yapılan anket aracılığıyla elde edilen bulgular detaylı bir biçimde sunulmuştur. Araştırma, dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, iş gücü piyasası kavramı ve dinamikleri detaylı bir biçimde tanımlanmış, tarihsel gelişimi incelenmiştir. Bu süreçte, kadınların iş gücü piyasasına katılımını arttıran düzenlemeler ve hayata yansımaları değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, girişimcilik kavramının çeşitli boyutları ve kadın girişimcilerin karşılaştığı fırsat ve engeller incelenmiş, sivil toplum kuruluşları ve devlet desteklerinin bu süreçteki rolü derinlemesine analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın metodolojisi, kullanılan veri toplama teknikleri, örneklem seçim süreci ve veri analizi yöntemleri yer almaktadır. Ayrıca, kadın girişimciliğinin kadın istihdamına olan etkileri sistematik bir biçimde ortaya konularak, edinilen bulgular literatüre atıflarla tartışılmıştır. Tezin genel değerlendirmesi son bölümde sunulmuştur, kadın girişimciliğinin ve kadın istihdamının artırılmasına yönelik somut politika önerileri geliştirilmiştir. Bu öneriler, yalnızca teorik bir katkı sağlamakla kalmayıp, pratikte uygulanabilir stratejiler geliştirilmesini de hedeflemektedir. Araştırmanın sunduğu bulgular, devlet desteklerinin kadın girişimciliğini olumlu etkilediğini, Türkiye'de kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla oluşturulan mevcut politikaların devam etmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Kadın girişimcilerin iş gücü piyasasındaki rolünün ve etkilerinin arttırılması kadın istihdamı için hayati önem taşımaktadır. Zira kadın girişimcilerin işe ilk çalışan alırken gösterdikleri tercihi, eğilimleri haline getirmekte ve kadın istihdam etmeye öncelik vermektedir. Çalışmanın bu bağlamda kadın girişimciliğinin kadın istihdamına olumlu etkisinin iyi anlaşılmasına katkıda bulunarak, gelecekte yapılacak uygulama ve araştırmalara ışık tutması beklenmektedir. Anahtar Sözcükler (Kadın Girişimciliği, Kadın İstihdamı, Devlet Destekleri)
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to comprehensively examine the effects of state support on female entrepreneurship and female employment in Turkey. In the study, the effect of women in the labor market, women's entrepreneurship, and female employment in the entrepreneurial ecosystem was analyzed, while legal regulations, government programs, development plans, and medium-term programs that encourage women's participation in the labor force were evaluated. In this research, which was carried out with a comprehensive data collection process, state support for women entrepreneurs, sectoral distribution of women entrepreneurs, their educational status, expectations from the state, and the gender of the first employee they hired in their workplaces were examined. The methodological basis of the study was formed by using qualitative and quantitative research methods together. The findings obtained through a survey conducted with 384 women entrepreneurs using a database created by the AK Party Women's Branch's“Women's Labor, Turkey's Future”program participants are presented in detail. The research consists of four main sections. In the first section, the concept and dynamics of the labor market are defined in detail, and its historical development is examined. The process, the regulations that increase women's participation in the labor market, and their reflections on life are evaluated. In the second section, various dimensions of the concept of entrepreneurship and the opportunities and obstacles faced by women entrepreneurs are examined, and the role of civil society organizations and state support in this process is analyzed in depth. In the third section, the methodology of the research, the data collection techniques used, the sample selection process, and data analysis methods are included. In addition, the effects of women's entrepreneurship on women's employment are systematically presented, and the obtained findings are discussed in the literature. The general evaluation of the thesis is presented in the last section, and concrete policy recommendations are developed to increase women's entrepreneurship and women's employment. These suggestions aim not only to provide a theoretical contribution but also to develop strategies that can be applied in practice. The findings of the study have shown that state supports have a positive effect on women's entrepreneurship and that current policies developed to support women's entrepreneurship in Turkey should continue. Increasing the role and impact of women entrepreneurs in the labor market is of vital importance for women's employment. The preference women entrepreneurs show when hiring their first employee becomes their tendency, and they prioritize employing women. In this context, it is expected that the study will contribute to a better understanding of the positive effect of women's entrepreneurship on women's employment and shed light on future applications and research. Keywords (Women's Entrepreneurship, Women's Employment, State Supports)