Bazı bazik ilaç maddelerinin ince tabaka kromatografisi yardımıyla analizi ve biyolojik matriksin analize etkisinin incelenmesi
- Tez No: 9173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ÖMER ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 42 - 6. ÖZET Bu calışmada, ince tabaka kromatografisi yöntemi kul lanılarak bazı bazik özellikli ilaç maddelerinin analizleri yapılmış, uygun çözücü sistemi seçilerek elde edilen sonuç ların tekrarlanabilir liği kullanılan yöntem kendi şartları mız açısından standardize edilmeye çalışılarak araştırılmış tır. Ayrıca, bu ilaç maddelerinin biyolojik örnek olarak se çilen idrardan ekstraksiyonları sonucu elde edilen fraksiyon ların kromatografisinde biyolojik matriksin analizi güçleştici ve hatalara sebebiyet verici etkisi araştırılmıştır. Çalışmalar, 11 bazik ilaç maddesi ile.UV fluoresans endikatörü katkılı silikajel kullanılarak, kendi hazırladı ğımız plaklarda ve aynı adsorbanla kaplı olarak piyasadan temin ettiğimiz hazır plaklarda, Metanol: Amonyak, %> 25 (100: 1,5) çözücü sistemi kullanılarak yapılmıştır. Farklı zamanlarda, gerek saf maddelerle, gerekse id rara katım sonucu ekstraksiyonla elde edilen fraksiyonlar la yapılan kromatografik çalışmalarda maddelere ait HRf de ğeri ortalamaları ve standart sapmalar bulunmuş, kendi ha zırladığımız plaklar ve hazır plaklarda elde edilen sonuç lar karşılaştırılmıştır. İdrardan ekstraksiyon sonucu elde edilen fraksiyonların analizinde, kendi hazırladığımız plak larda 7 maddenin, hazır plaklarda 5 maddenin HRf değeri or talamalarının saf maddelerinkinden istatistiksel anlamlı farklı olduğu, diğer bir deyimle biyolojik matriksin anali ze etkisi bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 43 - SUMMARY In this study, the analysis of some basic drugs was performed by means of thin layer chromatography. By choosing a suitable solvent system, the reproducibility of the results was investigated and we tried to standardise the method in our laboratory conditions. Thin layer chromatographic studies were performed with 11 basic drug substances both on the plates prepared in our laboratory using silicagel 60 HPpc/ and on "t*1® commercial chromatographic plates covered with the same adsorbant. The solvent system was Methanol: Ammonia, $ 25 (100:1,5). In addition to the chromatography of the pure drug substances, urine samples spiked with these basic drugs were also after solvent extraction chromatographed and the influence of the biological matrix on the analysis was investigated. In several trials, the averages of the RfxlOO values and their standard deviations for the pure drugs and for the same substances but with the fractions after the solvent extraction from spiked urine samples were achieved, and the values obtained in the two types of chromatographic plates were compared. The differences between the averages of the RfxlOO values of the pure basic drugs and those extracted from urine were found statistically significant for the 7 of the 11 substances on the chromatographic plates prepared in our laboratory and for the 5 on the commercial chromatographic plates. Therefore, it can be said that the biological matrix affects the thin layer chromatographic behaviour of these drugs in urine.