Bazı asidik ve nötral ilaç maddelerinin ince tabaka kromatografisi yardımıyla analizi ve biyolojik matriksin analize etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 9172
  2. Yazar: EMEL SARIAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET ALPERTUNGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
- 33 - 6. ÖZET Bu çalışmada, ince tabaka kromatografisi yöntemi kullanıla rak zehirlenme olaylarında sık rastlanan bazı asidik ve nötral ilaç maddelerinin analizleri yapılmıştır. Çalışmada kullanılan uygun çözücü sistemi ile ard arda yapılan Î.T.K. çalışmalarıyla elde edi len sonuçların tekrarlanabilirliği incelenmiştir. Ayrıca, bu ilaç maddelerinin biyolojik örnek olarak idrar kullanılması halinde idrardan elde edilen fraksiyonlarıyla yapılan kromatografi çalış malarında biyolojik matriksin analiz sonuçlarını ne derece etki lediği ve hatalara sebebiyet verdiği araştırılmıştır. Çalışmalar, 11 asidik ve nötral ilaç maddesi ile silikajel 60 HF, kaplı kendi hazırladığımız dökme plaklar ve piyasadan temin ettiğimiz aynı adsorbania kaplı hazır plaklarda, Kloroform- Aseton (4:1) çözücü sistemi kullanılarak yapılmıştır. Farklı zamanlarda, saf ilaç maddeleri ve bu maddelerin id rar fraksiyonları ile yapılan Î.T.K. çalışmalarında maddelere ait hRf değeri ortalamaları ve standart sapmalar bulunmuş, kendi hazır ladığımız dökme plaklarda ve hazır plaklarda elde edilen bu değer ler karşılaştırılmış tır. Biyolojik matriksin hRf değerleri üzerine etkisini incelemek için yapılan t- Testi hesaplamaları sonucunda hazır plaklarda 5 mad de için, dökme plaklarda if madde için saf ilaç maddeleri ve idrar fraksiyonlarının hRf değerleri ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-5v- SUMMARY In this study, the thin layer chromatographic analysis of same asidic and neutral drugs which were met very often in the poisoning events was performed. By choosing a suitable thin layer chromatographic system the reproducibility of the results, obtained in several chro matographic studies, was investigated. In addition, when urine was selected as a biological material, the influence of the biyological matrix on the results of chromatographic analysis was also investigat ed after solvent extraction of drug substances from spiked urine samples. Chromatographic studies were performed with 11 acidic and neutral drug substances both on the plates prepared in our laboratory using silicagel 60 HF __, and on the conunel*ciai chromatographic plates covered with the same adsorbant by using the Chloroform-Aceton (4:1) solvent system. The means of the hRf values and their standard deviations of pure drug substances and of the same substances extracted from urine were calculated in several chromatographic trials and the values obtained both on the chromatographic plates prepared in our laboratory and on the commercial plates were compared. To see the influence of the biyological matrix on the hRf values of the drug substances, the t-Testi calculations were made with the hRf values of these substances. As a result, between the means of the hRf values of the pure drug substances and of the same substances extracted from urine, for k drugs on the chromatographic plates prepared in our laboratory and for 5 on the commercial plates a statistically significant difference were found.