Beyin MR görüntülerinin iğnecikli sinir ağları tekniği ile analizi
Analysis of brain MRI images through spiking neural network technique
  1. Tez No: 917300
  2. Yazar: SALİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ATMACA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Beyin tümörleri, beyinde düzensiz büyüyen ve müdahale edilmediği takdirde beyinde ciddi hasara ve hayati tehlikelere yol açabilen patolojik kitlelerdir. Beyin tümörlerinin erken teşhisi, tedavi sürecinde başarıyı artıran kritik bir unsurdur. Bu bağlamda, biyomedikal görüntüleme teknolojilerinde derin öğrenme tabanlı modeller, hastalıkların tanı ve tedavisinde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, biyolojik sinir ağlarından ilham alınarak geliştirilen Spiking Neural Networks (SNN) ve nesne tespiti için kullanılan YOLOv7 algoritması birleştirilerek, beyin MRI görüntülerinde tümör tespiti ve etiketlemesi için enerji verimli ve yüksek doğruluklu bir sistem geliştirilmiştir. Araştırmada, Br35H: Brain Tumor Detection 2021 veri seti kullanılarak toplamda 3000 MRI görüntüsü analiz edilmiştir. Veri setindeki tümörlü bölgeler, uzman radyologlar tarafından etiketlenmiş ve görüntüler modele girdi olarak uygulanmadan önce ölçeklendirme gibi ön işleme tekniklerinden geçirilmiştir. SNN modeli Nengo framework'ü kullanılarak eğitilmiş ve ürettiği çıktılar, nesne tespiti için YOLOv7 algoritmasına girdi olarak verilmiştir. Önerilen sistemin performansı doğruluk (Accuracy), kesinlik (Precision), duyarlılık (Recall), F1 skoru ve ortalama doğruluk (mAP) gibi metriklerle değerlendirilmiştir. Test sonuçları, SNN'nin %97 doğruluk oranına sahip olduğunu ve YOLOv7'nin sırasıyla %86 Precision, %96 Recall, %76 F1 skoru ve %81 mAP değerlerine ulaştığını göstermektedir. Bu bulgular, önerilen sistemin gerçek zamanlı nesne etiketleme yapısı sayesinde beyin MRI görüntülerinde tümör tespiti için klinik olarak uygulanabilir bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, derin öğrenme tabanlı modellerin biyomedikal görüntüleme teknolojileriyle entegrasyonunun tıbbi teşhis ve tedavi süreçlerinde yenilikçi bir yöntem olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Brain tumours are pathological masses that develop abnormally in the brain, with the potential to cause significant damage and even life-threatening complications if left untreated. The early diagnosis of brain tumours is a critical factor in the success of the treatment process. In this context, deep learning-based models in biomedical imaging technologies are increasingly employed for the diagnosis and treatment of diseases. The present study proposes a novel approach that integrates Spiking Neural Networks (SNNs), inspired by biological neural networks, with the YOLOv7 algorithm for object detection. This integration has been undertaken to develop a system that is both energy efficient and highly accurate in detecting and labelling tumours in brain MRI images. The Br35H: Brain Tumor Detection 2021 dataset was analysed in this study, with a total of 3000 MRI images being evaluated. The tumour regions in the dataset were labelled by expert radiologists and the images were subjected to pre-processing techniques such as scaling before being applied as input to the model. The SNN model was trained using the Nengo framework, and the outputs were given as input to the YOLOv7 algorithm for object detection. The performance of the proposed system was evaluated using metrics such as Accuracy, Precision, Recall, F1 score and mean accuracy (mAP). The results of the tests demonstrate that the SNN model exhibits a 97% accuracy rate, while the YOLOv7 algorithm achieves 86% precision, 96% recall, 76% F1 score, and 81% mAP, respectively. The findings reveal that the proposed system offers a clinically applicable solution for tumour detection in brain MRI images thanks to its real-time object labelling structure. The study demonstrates that the integration of deep learning-based models with biomedical imaging technologies can be regarded as an innovative method in medical diagnosis and treatment processes.