Ortaokul öğrencilerinin dijital oyun oynama motivasyonları ile matematik dersi akademik başarı akademik erteleme davranışı ve becerileri arasındaki ilişki
The relationship between middle school students' digital game playing motivations and academic success in mathematics course academic procrastination behavior and skills
  1. Tez No: 917299
  2. Yazar: SEHER TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın genel amacı ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları, matematiksel becerileri (iletişim, problem çözme, akıl yürütme, ilişkilendirme), akademik erteleme davranışları ve dijital oyun oynama motivasyonları arasındaki ilişkileri incelemektir. Oyun tabanlı öğrenmenin eğitimdeki rolü, oyun kavramının tarihsel gelişimi ve kuramları doğrultusunda incelenmiş; dijital oyunların özellikleri, faydaları ve sınırlılıkları tartışılmıştır. Bu araştırmada, nicel ve nitel yöntemlerin birleştirildiği karma yöntem araştırması (mixed method research) kullanılmıştır. Veri toplama araçları ve ölçekler tanıtılmış; Nicel veriler ölçek yardımı ile toplanırken nitel veriler ise görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Etimesgut, Çankaya ve Yenimahalle ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı sosyo-ekonomik düzeyleri farklı düzeydeki ortaokullarda öğrenim gören 1074 öğrenci ile (5, 6, 7 ve 8.sınıf) gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre dijital oyun oynama motivasyonu ile akademik başarı, akademik erteleme ve matematiksel beceriler arasında anlamı ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to examine the relationships between middle school students' academic achievements, mathematical skills (communication, problem-solving, reasoning, association), academic procrastination behaviors, and motivation for playing digital games. The role of game-based learning in education, the historical development of the concept of games, and relevant theories have been explored; the characteristics, benefits, and limitations of digital games have been discussed. In this research, a mixed-method approach combining both quantitative and qualitative methods was used. Data collection tools and scales were introduced; quantitative data were collected using scales, while qualitative data were obtained through surveys. The research was conducted with 1,074 students (from 5th, 6th, 7th, and 8th grades) attending middle schools in different socio-economic levels in the districts of Etimesgut, Çankaya, and Yenimahalle, affiliated with the Ministry of National Education in Ankara during the 2022-2023 academic year. According to the results of the study, a significant relationship was found between motivation for playing digital games, academic achievement, academic procrastination, and mathematical skills.