Şev stabilitesinin sonlu elemanlar ve limit denge yöntemleri ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of slope stability using finite element and limit equilibrium methods
- Tez No: 917305
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, Trabzon ili Ortahisar ilçesi Esenyurt Mahallesi'nde meydana gelen bir heyelan olayı geoteknik açıdan incelenmiştir. Arazi çalışmaları ve laboratuvar deneyleri ile bölgenin zemin özellikleri ve parametreleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler, heyelan bölgesinin jeolojik yapısının ve zemin profillerinin idealize edilmesi için analiz edilmiştir. Zemin stabilitesini artırmak amacıyla önerilen fore kazık sistemi, Slide yazılımı kullanılarak limit denge analizine tabi tutulmuştur. İlk olarak bölgenin doğal durumu incelenmiş ve güvenlik sayılarının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Tek sıra fore kazık uygulaması denenmiş, ancak istenen stabiliteyi sağlayamamıştır. Stabilizasyon çalışmalarının ikinci aşamasında çift sıra fore kazık uygulaması değerlendirilmiştir. Çeşitli konfigürasyonlar denendikten sonra, uygun değer boy ve aralıkta tasarlanan çift sıra fore kazık sisteminin, hem statik hem de dinamik koşullar altında şev stabilitesini sağlamak için en uygun çözüm olduğu belirlenmiştir. Önerilen fore kazık sistemi, mevcut heyelan riskini ortadan kaldırmanın yanı sıra, gelecekteki olası risklere karşı da güçlü bir koruma sağlamaktadır. Sistem, bölgenin jeolojik ve topografik özelliklerini dikkate alarak tasarlanmış olup, uzun vadeli bir çözüm sunmaktadır. Sonuç olarak, yapılan analizler neticesinde, önerilen fore kazık sistemi ile heyelan riski altındaki bölgede gerekli stabilite sağlanmış ve boru hattının güvenliği garanti altına alınmıştır. Bu çözüm, hem mühendislik standartlarını karşılamakta hem de uzun vadeli bir güvenlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a landslide event that occurred in Esenyurt District of Ortahisar County, Trabzon Province, was examined from a geotechnical perspective. The soil characteristics and parameters of the region were determined through field studies and laboratory experiments. The acquired data were analyzed to idealize the geological structure and soil profiles of the landslide area. To enhance soil stability, a bored pile system was proposed and subjected to limit equilibrium analysis using Slide software. Initially, the natural state of the region was examined, and it was determined that the safety factors were insufficient. A single-row bored pile application was attempted but failed to provide the desired stability. In the second phase of stabilization efforts, a double-row bored pile application was evaluated. After testing various configurations, it was determined that a double-row bored pile system designed with optimal length and spacing was the most suitable solution for ensuring slope stability under both static and dynamic conditions. The proposed bored pile system not only eliminates the existing landslide risk but also provides robust protection against potential future risks. The system has been designed considering the geological and topographical characteristics of the region, offering a long-term solution. In conclusion, as a result of the analyses conducted, the proposed bored pile system has provided the necessary stabilization in the landslide-prone area and ensured the safety of the pipeline. This solution meets engineering standards while providing long-term security.