Non-hodgkin lenfoma hastalarında hepatit G virus prevalansı
Prevalence of hepatitis G virus in patients with non-hodgkin's lymphoma
  1. Tez No: 91735
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
46 ÖZET NON-HODGKİN LENFOMA HASTALARINDA HEPATİT G VİRÜS PREVALANSI Hepatit C virus (HCV) ve hepatit G virus (HGV) flaviviridea familyasındandırlar. HCV'nin non-Hodgkin lenfoma'nın (NHL) patogenezinde rolü oldukça tartışılmıştır. Yeni keşfedilen HGV ile NHL arasında olası bir birliktelik hakkında bilgiler oldukça azdır. Bu çalışmada yeni NHL tanısı konmuş 50 kişiden oluşan hasta grubunda anti- HCV antikoru ve HGV-RNA prevalansı araştırıldı. Bulunan sonuçlar yaş ve cinsiyetleri uyumlu 50 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Anti-HCV pozitifliği hasta grubunda 1 (%2) ve kontrol grubunda 1 (%2) kişide pozitif bulundu. Fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). HGV-RNA pozitifliği hasta grubunda 5 (%10) ve kontrol grubunda 1 (%2) kişide bulundu. Fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Anti-HCV ve HGV-RNA için odds oram sırasıyla 1 ve 5.55 idi. Bu çalışmanın neticesinde NHL' nın etyopatogenezinde hem HCV hem de HGV'nin etken ve/veya katkıda bulunan bir ajan olamayacakları kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY PREVALENCE OF HEPATITIS G VIRUS IN PATIENTS WITH NON- HODGKIN'S LYMPHOMA Both hepatitis C virus (HVC) and hepatitis G virus (HGV) belong to the same family of flaviviridea. A causative role of HCV infection in the pathogenesis of non- Hodgkin's lymphoma (NHL) has widely been discussed. Little is known on the possible association between HGV and NHL that have recently been discovered. In this study, anti-HCV antibody (anti-HCV) and HGV-RNA prevalence were investigated in a patients group of 50 with NHL. The results were compared to the control group of 50 with age and sex-matched healthy subjects. Anti-HCV positivity was 1 (2%) in patient group and 1 (2%) in control group. The difference was not statistically significant (p>0.05). HGV-RNA positivity was 5 (10%) in patient group and 1(2%) in control group. Likewise, the difference was not statistically significant (p>0.05). Odds ratio for anti-HCV and HGV-RNA was 1 and 5.55 respectively. Our findings suggest that both HCV and HGV can not be a causative and/or contributing factor in the etiopathogenesis ofNHL.