Sezgisel bulanık kalite fonksiyon yayılımı ve bir uygulama
Intiutionistic fuzzy quality function deployment and an application
- Tez No: 917350
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SAMİ SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hızla gelişen, büyüyen ve dinamik bir yapı kazanan günümüz endüstrileri ile birlikte yenilenen endüstriyel ürünlerin pazar koşullarında uyum ve süreklilik kabiliyeti gösterebilmesi işletmelerin rekabette üstünlük sağlayabilmeleri için önemli yere sahiptir. İşletmeler müşteriye mutlak ürün sunmanın yerine müşterinin istek, ihtiyaç ve beklentisine karşılık veren, müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu ve kaliteyi sağlamada müşteri odaklılığın önem kazandığı ürün iyileştirme ve geliştirme araştırmalarına yönelmiştir. Kalite fonksiyon yayılımı, ürün yaşam döngüsünün uzun sürmesinde müşteri isteklerini dikkate alarak beklenti ve ihtiyaçları sağlamak için ürünün teknik özelliklerinin geliştirilmesine odaklanan toplam kalite yönetimi aracıdır. Tez çalışmasında bir endüstriyel prizin iyileştirilmesi için kalite fonksiyon yayılımı modeli önerilmiştir. Önerilen modelde grup karar vermede insan düşüncelerindeki belirsizlik durumlarını sezgisel bulanık küme teorisi altında ele alarak müşteri istekleri ve teknik gereksinimler arasındaki ilişkiyi en doğru şekilde incelemek ve ürün geliştirilmesi açısından odaklanılması gereken en önemli teknik gereksinimi ortaya koyabilmek amaç edinilmiştir. Modelde klasik kalite fonksiyon yayılımının müşteri istekleri önem ağrılıkları ile teknik gereksinimlerin öncelik sıralamasındaki sınırlılıkları için sezgisel bulanık AHP ve sezgisel bulanık VIKOR yöntemleri önerilmiştir. Sezgisel bulanık AHP sonucunda öncelikli öneme sahip müşteri istekleri sırasıyla fiş ve prizin birbirine yapışmaması, priz ve kablonun ayrılmaması, ortam koşullarına uyum sağlaması, kapağın kırılmaması ve montajın kolay olması olarak elde edilmiştir. Müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi ve ürün üzerinde yaşanan problemlerin azaltılabilmesi için müşteri istekleri, ürünü iyileştirme ve geliştirme çalışmalarında dikkat edilmesi gerekilen teknik gereksinimlerine dönüştürülmüştür. Sezgisel bulanık VIKOR yöntemi ile teknik gereksinim önem sıralamaları rakor kelepçe sistemi, klemens vida sistemi, conta kalınlığı, darbe direnci, krom nikel miktarı, hammadde cinsi, kovan boyutu, kovan hammadde cinsi ve çeper kalınlığı olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing, growing and dynamic industries and industrial products that are renewed have an important place for businesses to be able to adapt and continuity their ability to adapt to market conditions. Instead of offering an absolute product to the customer, businesses have turned to product improvement and development research that supplies the demands, needs and expectations of the customer, where customer satisfaction is at the forefront and where customer focus is important to ensure quality. Quality function deployment is a total quality management tool that focuses on the improvement of the technical characteristics of the product to supply the expectations and needs, taking into account customer requests for the product long life cycle. In the thesis, a quality function diffusion model is proposed for the improvement of an industrial socket. In the proposed model, it is aimed to examine the relationship between customer requirements and technical requirements in the most accurate way by considering the uncertainty situations in human thoughts in group decision making under the intuitionistic fuzzy set theory and to reveal the most important technical requirement that should be focused on in terms of product development. In the model, intuitionistic fuzzy AHP and intuitionistic fuzzy VIKOR methods are proposed for the limitations of the classical quality function deployment in the priority order of the customer requirements and technical requirements. As a result of the intuitive fuzzy AHP, the priority customer requests were obtained as plug and socket not sticking to each other, socket and cable not separating, adapting to environmental conditions, cup not breaking and easy montage. In order to ensure customer satisfaction and reduce the problems on the product, customer requirements have been transformed into technical requirements that need to be considered in product improvement and development efforts. With the intuitionistic fuzzy VIKOR method, the technical requirement importance order is listed as connector clips system, electric terminal screw system, gasket thickness, impact resistance, chrome-nickel amount, material type, pim size, pim material type and perimeter thickness.