Muammer b. Abbâd es-Sülemî'nin kelâm sistemi
Muammer b. Abbâd es-Sülemî's kalam system
  1. Tez No: 917351
  2. Yazar: YUNUS ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLGAFFAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Mu'tezile mezhebinin önemli temsilcilerinden biri olmasına rağmen çeşitli sebeplerden dolayı kelâm ilminde, hakkında yeteri kadar çalışma yapılmamış bir kişi olan Muammer b. Abbâd es- Sülemî'nin kelâmi konulardaki görüşlerini ele almaktadır. Çalışmamızda öncelikle Muammer'in içinde bulunduğu siyasi ve ilmi ortam kısaca değerlendirildi. Ayrıca kaynaklardan elde etiğimiz kadarıyla Muammer'in kendi hayatına ilişkin bilgilerden bahsedildi. Muammer'in düşünce sisteminde en çok üzerinde durulması gereken konu mâna teorisidir. Bu çalışmada mâna kelimesinin anlamını (anlamı) ve âlimlerin Muammer'in mâna kelimesiyle neyi kastettiğini açıkladıktan sonra mâna teorisi'nin üzerinde duruldu. Kendine has görüşleri olan Muammer'in Allah ve insan hakkındaki tasavvurunun ardından cisim, cevher ve araz görüşlerine değinildi. Muammer'i konu edinen âlimlerin Muammer'in düşüncelerinin kaynağı konusundaki görüşleri ele alındı. Son olarak, Muammer'i ve onun görüşlerini eleştiren klasik dönem düşünürlerinin, Muammer hakkındaki değerlendirmeleri incelendi.
Özet (Çeviri)
This study is about Muammer b. Abbâd es-Sulemı's, one of the important representatives of the Mu'tazila Sect and a person who has not been studied enough in the Science of Kalam for various reasons. It is about Abbâd es-Sulemi's views on theological issues. First of all, the political and scientific environment that Muammer was in was briefly evaluated. In addition, information about Muammer's own life was mentioned, as far as we could obtain from the sources. The most important issue in Muammer's thought system is the Theory of Meaning. In this study, after explaining the meaning of the word meaning and what scholars mean by Muammer's word mâna, the Theory of Mâna was emphasized. After Muammer's vision of Allah and man, who had his own views unlike the general ones, his views on body, substance and accident were touched upon. The opinions of scholars who focus on Muammer regarding the source of Muammer's thoughts were discussed. Finally, the thoughts of classical period figures who criticized Muammer and his views about Muammer were examined.