Baskı devre kartı tasarımının 10 gigabit ethernet sinyalleri üzerine etkisinin S parametreleri türünden analizi
Analysis of the effect of printed circuit board design on 10 gigabit ethernet signals in terms of S parameters
- Tez No: 917375
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde sayısal kart tasarımında kullanılan çeşitli elektronik haberleşme protokolleri bulunmaktadır. Bu elektronik haberleşme protokolleri tasarlanan sayısal kartların çevre birimlerle veri alışverişi yapmasını sağlamaktadır. Elektronik haberleşme protokolleri ile iletilen veri boyutlarının ve iletim hızlarının artması, mekanik boyutların minimum olacak şekilde kart tasarlanabilmesi gibi isterler sebebiyle günümüzde baskı devre kartı tasarımı çok daha önemli hale gelmiştir. Baskı devre kartı tasarım öncesi ve sonrasında veri iletim hızını etkileyecek tüm faktörlerin derinlemesine analiz edilmesi gerekir. Sayısal kart tasarımında kullanılan elektronik haberleşme protokollerinden biri de ethernet protokolüdür. Değişken veri hızlarına sahip Ethernet protokol standartları bulunmaktadır. Bu çalışmada 10 gigabit Ethernet sinyalleri üzerine baskı devre kartı tasarımının etkileri incelenmiştir. Baskı devre kartı tasarımı yapılırken farklı tasarım metotlarının yüksek hızlı Ethernet iletim hatları üzerindeki etkisi Siemens HyperLynx yazılımı ile analiz edilmiştir. Analiz çıktıları saçılma parametreleri türünden alınmıştır. Farklı tasarım metotları için farklı analiz çıktıları paylaşılarak sonuçlar üzerinden hangi metotların Ethernet 10 gigabit sinyallerin iletiminde daha etkili olabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are various electronic communication protocols used in digital card design today. These electronic communication protocols enable the designed digital cards to exchange data with peripheral units. Due to demands such as increasing data sizes and transmission speeds transmitted by electronic communication protocols, designing digital cards so that mechanical dimensions are minimal, the design of printed circuit boards has become much more important today. Before and after the design of the printed circuit board, it is necessary to analyze in depth all the factors that will affect the data transmission speed. One of the electronic communication protocols used in the design of digital cards is the ethernet protocol. There are Ethernet protocol standards with variable data rates. In this study, the effects of printing circuit board design on 10 gigabit Ethernet signals were examined. While designing the printed circuit board, the effect of different design methods on high-speed Ethernet transmission lines was analyzed with Siemens HyperLynx software. The analysis outputs were taken from the scattering parameters type. By sharing different analysis outputs for different design methods, it was discussed which methods might be more effective in transmitting Ethernet 10 gigabit signals over the results.