Yerel yönetimlerde AUS teknolojileri: Gaziantep örneği
ITS technologies in local governments: Gaziantep example
  1. Tez No: 917376
  2. Yazar: ABDULHALİM BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER PENSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, ulaşım sisteminin yenilenmesini sağlamıştır. İnsanların toplu taşıma kullanırken can ve mal güvenliklerinin sağlanması için, Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulamaları hayata geçirilerek daha rahat ve konforlu bir yolculuk yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca insanların bir noktadan diğer bir noktaya daha kısa sürede ulaşarak vakit kaybını azaltmak amacıyla yerel yönetimlerin ulaşım için teknolojileri kullanarak akıllı sistemler geliştirmeleri hem sürücülerin hem de yolcuların seyahatlerde avantajlı hale gelmelerini sağlamıştır. Ulaşımda yaşanan sorunların en aza indirilmesi için ülkemizde ve diğer ülkelerde geniş çaplı araştırmalar yapılarak teknolojiden ve AUS uygulamalarından daha fazla nasıl yararlanılabileceği üzerinde görüşler belirtilmiştir. Bu tez çalışmasında AUS uygulamaları hakkında bilgi verilerek uygulamanın sağlamış olduğu yararlara ve ülkemizde büyükşehir konumunda bulunan Gaziantep ilinin AUS uygulamaları için yapmış olduğu çalışmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in technology in recent years have led to the renewal of the transportation system. In order to ensure the safety of people's lives and property while using public transportation, Smart Transportation Systems applications have been implemented to provide a more convenient and comfortable journey. In addition, in order to reduce time loss by reaching one point to another in a shorter time, local governments have developed smart systems using technologies for transportation, providing both drivers and passengers with advantages in travel. In order to minimize the problems experienced in transportation, extensive research has been conducted in our country and other countries and opinions have been expressed on how technology and ITS applications can be benefited more. In this thesis, information about ITS applications is given, the benefits of the application and the studies carried out by the province of Gaziantep, which is a metropolitan city in our country, for ITS applications are mentioned.