Çocuk ve ergenlerin biyolojik olgunlaşma durumlarına göre sedanter davranış örüntüsü, fiziksel aktivite düzeyi ve vücut kompozisyonunun incelenmesi
Investigation of sedentary patterns, physical activity level, and body composition of children and adolescents according to biological maturation status
- Tez No: 917391
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çocuklarda ve ergenlerde fiziksel aktivitenin (FA) azalmasıyla birlikte artan sedanter davranışın (SD) vücut kompozisyonunda olumsuz yönde değişime yol açtığı bilinmektedir. Ancak SD örüntülerinin vücut kompozisyonunu yordamadaki rolüne ilişkin çalışmalar sınırlıdır. Aynı kronolojik yaştaki (KY) çocukların daha erken veya daha geç olgunlaşabilmesi, biyolojik olgunlaşma durumlarının KY'den bağımsız olarak FA ve SD ile ilişkisinin incelenmesi gerektiğini göstermektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın iki amacı vardır: (1) FA, SD ve vücut kompozisyonunu biyolojik olgunlaşma durumlarına ve adım sayısı kategorilerine göre karşılaştırmak ve (2) çocuk ve ergenlerde sedanter davranış ile KY ve zirve boy hızı (ZBH) arasındaki ilişkiyi ve SD örüntülerinin vücut kompozisyonu ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya 9-18 yaşları arasında yer alan 276 erkek (yaş ort±SS=13,1±2,7) ve 322 kız (yaş ort±SS=13,3±2,7) olmak üzere toplam 598 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların FA ve SD değişkenleri, ardışık yedi gün boyunca bele giyilen ActiGraph wGT3x-BT marka akselerometre cihazı ile değerlendirilmiştir. ZBH yaşı, tahmini ZBH zamanından KY değerinin çıkartılmasıyla hesaplanmıştır. Ayrıca boy uzunluğu, oturma yüksekliği, vücut ağırlığı, kalça ve bel çevresi, triseps deri kıvrım kalınlığı (T-DKK), medial kalf deri kıvrım kalınlığı (M-DKK) ve vücut yağ yüzdesi (VYY) ölçülmüş, bel-kalça oranı (BKO) ve beden kütle indeksi (BKİ) hesaplanmıştır. SD ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişki ve SD ve FA'nın KY ve ZBH yaşı ile ilişkisi“Çoklu Doğrusal Regresyon Çözümlemesi”ile analiz edilmiştir. SD, FA ve vücut kompozisyonunun gruplara göre karşılaştırılmasında ANOVA, MANOVA, ANCOVA ve MANCOVA analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical activity (PA) and sedentary behavior (SB) negatively impact children and adolescents' body composition. However, SB patterns' role in predicting these variables is insufficient. It's crucial to investigate the relationship between the biological maturation and PA and SB, regardless of chronological age (CA) variations. Therefore, the following two aims were developed to guide this research: 1) to compare PA, SB, and body composition according to biological maturation and step count categories and 2) to examine the association of sedentary patterns with CA and age at peak height velocity (APHV) in children and adolescents, and the association between sedentary patterns and body composition. The study included 598 participants, consisting of 276 boys (mean age±SD=13.1±2.7) and 322 girls (mean age±SD=13.3±2.7), aged 9 to 18 years. Participants' PA and SB variables were assessed using the ActiGraph wGT3x-BT accelerometer worn on the waist for seven consecutive days. APHV was calculated by subtracting the CA from the estimated PHV time. Body composition, including height, sitting height, weight, hip and waist circumference, triceps skinfold thickness (T-SFT), medial calf skinfold thickness (M-SFT), and body fat percentage (BF%) were measured, and waist-hip ratio (WHR) and body mass index (BMI) was calculated.“Multiple Linear Regression Analysis”was used to examine the relationship between SB patterns and body composition, and to examine the relationship between SB and PA with CA and APHV. ANOVA, MANOVA, ANCOVA, and MANCOVA analyses were used to compare SB, PA, and body composition variables by group.