Akciğer kanserine yönelik tirozin kinaz inhibitörü taşıyıcı lipit-polimer hibrit nanopartiküllerin geliştirilmesi, karakterizasyonu ve ın vitro etkinliğinin değerlendirilmesi
Development, characterization and in vitro evaluation of tyrosine kinase inhibitor carrier lipid-polymer hybrid nanoparticles for lung cancer
- Tez No: 917392
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ARICA YEGİN, DOÇ. DR. İPEK BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Akciğer kanseri, erkekler ve kadınlar arasında kansere bağlı ölümlerin başında gelmekte ve tüm kanser ölümlerinin neredeyse %25'ini oluşturmaktadır. Mevcut konvansiyonel tedavilerin seçici olmaması sistemik toksisite ve çoklu ilaç direnci, tedavi başarısızlığı ve yüksek mortalite ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle akciğer kanseri tedavisinde yan etkisi az, hastaların yaşam kalitesini artıracak, etkin ve seçici yeni tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez kapsamında, bir tirozin kinaz inhibitörü olan Krizotinib ile yüklü, lipit bazlı taşıyıcı sistemler ve polimerik bazlı taşıyıcı sistemlerin bir arada kullanılmasıyla hazırlanan lipit-polimer hibrit nanopartiküler (LPHNP) ilaç taşıyıcı sistemlerin Box-Behnken deney tasarımından yararlanılarak geliştirilmesi ve optimize edilmesi; optimum formülasyonlarının karakterizasyon çalışmalarının yapılması, in vitro ortamda tedavideki etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Emülsiyon oluşturma-çözücü buharlaştırma ve nanoçöktürme yöntemi ile hazırlanan optimum krizotinib yüklü LPHNP formülasyonlarının pasif hedeflendirmeye uygun partikül büyüklüğü (120-220 nm), polidispersite indeksi (< 0.2), zeta potansiyele (-10 / -15 mV) sahip olduğu tayin edilmiş ve krizotinib, nanopartiküllere %70-80 ilaç yükleme etkinliği ile yüklenmiştir. In vitro çalışmalar ile nanopartiküllerin NCI-H2228 hücrelerinde IC 50 değerleri belirlenmiş 48 saatlik inkübasyon sonunda ilaç yüklü nanopartiküllerin belirgin sitotoksik etki gösterdiği gösterilmiştir. Formülasyonların inhibitor etkileri gen düzeyinde RT-PCR yöntemi ile protein düzeyinde ELISA yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Formüle edilen krizotinib yüklü lipit-polimer hibrit nanopartiküllerin akciğer kanserinde etkili bir tedavi yöntemi olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the top cause of cancer-related deaths for both men and women, accounting for nearly 25% of all cancer fatalities. The use of current conventional treatments for lung cancer, which lack selectivity, results in systemic toxicity, multiple drug resistance, treatment failure, and high mortality. Therefore, there is a need for new treatment approaches that are more selective, have fewer side effects, and can improve patient survival and quality of life. This thesis aims to develop and optimize lipid- polymer hybrid nanoparticulate (LPHNP) drug delivery systems, which combine lipid- based carriers with polymeric carriers, using the Box-Behnken experimental design. The goals include characterizing the optimal LPHNP formulations and evaluating their efficacy in vitro. The optimum crizotinib-loaded LPHNP formulations prepared by emulsification-solvent evaporation and nanoprecipitation method were determined to have particle size in the range of 120-220 nm, polydispersity index < 0.2, zeta potential of -10 / -15 mV suitable for passive targeting. Crizotinib was loaded into the nanoparticles with a drug loading efficiency of 70-80%. In vitro studies, IC 50 values of nanoparticles in NCI-H2228 cells were determined and it was shown that drug- loaded nanoparticles showed significant cytotoxic effect at the end of 48 hours incubation. The inhibitory effects of the formulations were assessed at the gene level using RT-PCR and at the protein level using ELISA. The formulated crizotinib-loaded lipid-polymer hybrid nanoparticles are considered to be a potentially effective treatment method for lung cancer.