Diyabet hastalarında komplikasyon risk algısı ve öz bakım davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of risk perception of complication and self care behaviors in diabetic patients
  1. Tez No: 917412
  2. Yazar: EBRU HELVACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma diyabet hastalarında komplikasyon risk algısı ve diyabet sağlığını geliştirme öz bakım davranışlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 20 Şubat-20 Eylül 2023 tarihleri arasında, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları ve endokrinoloji polikliniklerinde, araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 250 diyabetli birey ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Risk Algı Ölçeği- Diabetes Mellitus ve Diyabet Sağlığı Geliştirme Öz Bakım Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, ANOVA (F) testi, Bonferroni testi, Pearson korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to assess the risk perceptions of complication and diabetes health promotion self-care behaviors in diabetic patients. The study was conducted between February 20 and September 20, 2023, at the internal medicine and endocrinology outpatient clinics of Niğde Ömer Halisdemir University Training and Research Hospital with 250 diabetic individuals who met the inclusion criteria of the study. The data of the study were collected using the Introductory Information Form, Risk Perception Survey-Diabetes Mellitus and Diabetes Health Promotion Self-Care Scale. Independent samples t-test, ANOVA (F) test, Bonferroni test, Pearson correlation analysis, multiple linear regression analysis were used in the evaluation of the data.