Geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezine başvuran fibromiyaljihastalarında ozon terapi ve egzersizin etkilerinin algometre ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of ozone therapy and exercisewith algometer in fibromyalgia patients applying to a traditional and complementary medicine center
  1. Tez No: 917413
  2. Yazar: ŞERİFE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fibromiyalji Sendromu (FMS), lokomotor sistemde görülen ve vücutta yaygın kronik ağrı ve belirli hassas noktalar ile karakterize kronik bir tablodur. FMS hastalarının ağrı eşiği, diğer hasta gruplarına göre daha düşüktür. Günümüzde FMS tedavisi, farmakolojik, farmakolojik olmayan ve tamamlayıcı tedaviler olarak üçe ayrılır. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) merkezinde konvansiyonel tedavilere yanıt vermeyen romatoloji hastalarına ozon terapi uygulanmaktadır. Ozon terapide uygulanan ozon, oksijen molekülünün kimyasal kuzeni olup birçok hastalığın tedavisine eklenebilmektedir. Son yıllarda sayısı artan yayınlar fibromiyalji hastalarının çoğu için egzersiz tedavisinin güvenli ve gerekli olduğunu bildirmiştir. FMS tanılı 39 birey çalışmaya dahil edildi. Uzun etkili antiagregan ilaç kullanımı ve favizm hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Katılımcıların randomizasyonu kayıt sıralarına göre yapılarak iki gruba ayrıldı. Birinci grup Ozon Grubu (n=19), 5 hafta boyunca haftada 1 seans major ozon terapi uygulandı. İkinci grup Ozon+Egzersiz Grubu (n=18) 5 hafta boyunca uygulanan majör ozon terapisinin yanında ev egzersiz programı şeklinde haftada 3 gün egzersiz yaptırıldı. Tedavinin başında ve sonunda hastaların VAS ile subjektif ağrı düzeyleri, SF-36 ile yaşam kaliteleri, Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ) ile fiziksel fonksiyonların etkilenimi, otur-uzan esneklik sehpası ile vücut esnekliği ve algometre cihazı ile FMS'ye özgü 6 anatomik noktanın (sağ ve sol olmak üzere toplam 12 nokta) basınç ağrı eşiği değerlendirildi. Başlangıç VAS, SF-36, FIQ ve esneklik değerleri arasında fark görülmedi (p>0.05). Tedavi öncesi algometre değerlerinde 2.noktanın değerleri Ozon+Egzersiz grubunda anlamlı yüksek bulundu (p0.05). Tedavi boyunca her iki grubun VAS, SF-36, FIQ ve Esneklik Değerlerinde anlamlı iyileşmeler gözlemlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a chronic condition of the locomotor system characterized by widespread chronic pain and specific tender points throughout the body. FMS patients have a lower pain threshold than other patient groups. Today, FMS treatment is divided into three as pharmacologic, non-pharmacologic and complementary therapies. In traditional and complementary medicine (GETAT) centers, ozone therapy is applied to rheumatologic diseases that do not respond to conventional treatments. Ozone applied in ozone therapy is the chemical cousin of the oxygen molecule and can be added to the treatment of many diseases. In recent years, an increasing number of publications have reported that exercise therapy is safe and necessary for most patients. Thirty-nine individuals with FMS were included in the study. Patients with long-acting antiaggregant drugs and favism were excluded. They were randomly divided into two groups. The first group, Ozone Group (n=19), received 1 session of major ozone therapy per week for 5 weeks. The second group, Ozone+Exercise Group (n=18), received exercise 3 days a week as a home exercise program in addition to major ozone therapy for 5 weeks. At the beginning and end of the treatment, subjective pain levels were evaluated by VAS, quality of life by SF-36, physical functioning by Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), body flexibility by sit-lie flexibility table and pressure pain threshold of 6 anatomical points (12 points in total, right and left) specific to FMS by algometer device. There was no difference between baseline VAS, SF-36, FIQ and flexibility values (p>0.05). In the pre-treatment algometer values, the values of the 2nd point were significantly higher in the Ozone+Exercise group (p0.05). Significant improvements were observed in VAS, SF-36, FIQ and Flexibility Values of both groups throughout the treatment (p0.05).